| grindina a întrebat:

Am si eu o întrebare. Ce microfon este mai ok? Superlux E205U sau Behringer C1U? Vreau sa fac streaming, sa filmez si sa fac keyboard and mouse sounds ca aia din afara happy Sau daca aveți alte sugestii de microfon care se gasesc la 150 de lei pe olx.

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Aici vad ca spune despre Superlux ca e mai bun decat Behringer: http://pc-help.cnews.cz/viewtopic.php?t=160505 ca Superlux se aude mai tare si Behringer mai slab, plus un zgomot de fond.
Si aici pare sa arate ca Superlux se aude mai bine. Nu stiu rusa. Diferenta e cam mare, Superlux pare mult mai sensibil. http://youtu.be/uo_15Agkr8E?t=309
Eu daca as lua un microfon, as lua Superlux, ca vad ca la Behringer trebuie sa-l tii langa gura ca sa se auda ceva, insa eu nu am nici unul dintre aceste 2 microfoane ca sa pot confirma ca asa este :)

| grindina explică (pentru Algo098):

Mulțumesc mult de tot! O sa iau superlux ul happy

| Algo098 a răspuns (pentru grindina):

Cu placere happy

31 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Behringer C1U - ar banda de frecvență muuuult mai bună și tu ai nevoie de fidelitate deci ăsta e cel potrivit!

https://www.senia.ro/microfon-studio-behringer-c-1u/17177-1

| grindina explică (pentru sierra1):

Salut! Poti sa explici ce e banda de frecvență?

| sierra1 a răspuns (pentru grindina):

Găsești pe net - tu ai nevoie REPET de fidelitate!

| Algo098 a răspuns (pentru grindina):

Banda de frecventa e intervalul de frecvente care e reprodus fara micsorare a volumului. La Behringer e intre 40Hz si 20KHz, iar la Superlux e intre 30Hz si 18KHz. Diferenta nu e mare. O problema mai importanta e nivelul de zgomot si sensibitatea. La Behringer se plang toti de volumul mic ceea ce ii face sa vorbeasca aproape de microfon. Cand vorbesti aproape de microfon, un avantaj e ca acoperi sunetele din incapere sau din exterior mai bine, insa volumul la care vorbesti nu mai e constant. Orice apropiere sau departare de microfon conduce la marirea si micsorarea volumului si in plus suflul ce apare in timpul vorbirii loveste direct microfonul.
Cand ai un microfon cu sensibilitate mai mare, il poti pune la distanta mai mare si atunci miscarea celui care vorbeste nu are ca rezultat scaderea sau cresterea volumului si sunetul se aude cu volum constant. In acelasi timp, nici suflul ce apare in timpul vorbirii nu loveste microfonul direct. Cand microfonul e tinut la distanta, el capteaza si sunetele din incapere, deoarece nu vorbesti aproape de el si sunetele produse de vorbire nu sunt la un nivel puternic ca sa acopere sunetele din camera.

Pentru keyboard and mouse sounds e bun un microfon care are amplificarea mai mare, deci as merge pe Superlux, pentru ca vad ca toti se plang ca Behringer are sunetul cu volum mai redus.

| grindina explică (pentru Algo098):

Multumesc! Oricum eu nu prea am cum sa stau aproape de microfon, am un setup mai ciudat

| Algo098 a răspuns (pentru grindina):

Inseamna ca behringer nu chiar asa de ptrivit daca are amplificare mai mica

| grindina explică (pentru Algo098):

Deci ramane superlux?

| Algo098 a răspuns (pentru grindina):

Nu se stie nici Superluxul cat de bun este, ca pentru inregistrare de la distanta microfonul trebuie sa aiba un zgomot propriu foarte mic.

| Algo098 a răspuns (pentru grindina):

Sigur nu stiu care e cel mai bun. Superluxul are in plus o iesire pentru casti, volum pentru casti, nu are nevoie de drivere ca merge direct cu diverele pe care le instaleaza windows-ul, are amplificare mai mare, deci se preteaza mai bine la inregistrarea de la distanta. Unii spuneau ca are un bazait cand e dat la maxim, altii spuneau ca e bun. La un microfon conteaza sa se auda clar, deci sa aiba o sensibilitate constanta in toata banda de frecvente reprodusa, sa nu aiba rezonanta pe unele frecvente ca sa se auda ca din butoi sau dintr-o cutie, sa aiba zgomot de fond cat mai mic, adica sa nu apara brum de retea, bazait, fasait cand e dat la maxim. Celalalt behringer are un cd cu drivere si cu ceva soft ajutator, pare sa aiba o amplificare mai mica, deci potiu vorbi de aproape si nu intra in distorsiuni de semnal prea puternic, insa nu stiu daca merge bine de la distanta, daca nu baga un fasait sau bazait cand e dat la amplificare mai mare. Are banda de frecventa intre 40Hz-20Khz pe hartie, celalalt Superlux are 30Hz-18KHz, nu e mare diferenta. Am vazut niste grafice cu raspunsul in frecventa si pare mai liniar la Behringer, insa daca are amplificare mica, tot nu e bine. In plus cand se foloseste microfonul se mai pot folosi softuri de micsorare a zgomotului, de amplificare, de filtrare. Nu stiu ce soft are Behringer, daca e eficient sau nu. Superluxul avand amplificarea mai mare, pare mai usor de folosit, ca il poti da mai incet la nevoie, insa nu stiu cat de bine sta la zgomotul de fond propriu.

| Algo098 a răspuns:

In specificatii nu se dau cum ar trebui toti parametrii microfonului si cumparatorul caumpara microfonul fara sa stie ce cumpara.

| Algo098 a răspuns:

De exemplu, la behringer nu se da sensibilitatea microfonului. La Superlux se spune ca are sensibilitatea -38 dBV/Pa (12.6mV) (la 1 000 Hz voltaj circuit deschis)

| Algo098 a răspuns:

La behringer nu se da sensibilitatea pentru ca nu e buna.

| Algo098 a răspuns:

Apoi raportul semnal/zgomot, nu se da nici la superlux, nici la behringer

| grindina explică (pentru Algo098):

Hm, cred ca o sa raman pe superlux. Dupa ce ai spus tu, cred ca prefer superlux. Daca mai aveți sugestii spuneți, nu il cumpar chiar acum.

| Algo098 a răspuns (pentru grindina):

Http://www.youtube.com/watch?v=ty0Fc-jZLzA
Cred ca e destul de bun Superluxul, ca prinde sunetul de la distanta si cred ca nu are zgomot propriu care se auda.

| Algo098 a răspuns (pentru grindina):

Microfoanele pe USB au avantajul ca au placa de sunet integrata in ele, deci microfonul e langa de placa de sunet si nu mai apare brumul de retea de pe fir. De la microfonul USB semnalul merge in calculator prin cablul USB codat digital si nu mai e afectat de semnale parazite, brum de retea ca sa fie nevoie de cablu ecranat. Un microfon care nu e pe USB poate fi afectat de calitatea cablului, lungimea cablului pana la calculator.
Superluxul si Behringerul sunt pe USB, deci sunt OK, insa conteaza si circuitele din interiorul micronului cat de bune sunt, daca nu au zomot propriu, daca amplifica suficient semnalul de la microfon.

Ca sa nu se auda sunetele din camera, microfonul trebuie sa fie mai aproape de vorbitor, gen lavaliera, casti. Ca sa se auda si sunetele din camera microfonul trebuie sa aiba amplificare mai mare si sa fie la o distanta mai mare de cel care vorbeste.

Se pot folosi 2 microfoane in loc de unul sigur. Unul pentru vorbit, care poate fi mai aproape de vorbitor si unul cu sensibilitate mai mare si zgomot propriu mai mic care sa inregistreze sunetul ambiental (keyboard and mouse sounds).

67lei cu tot cu transport
http://tinyurl.com/yymvwhw9

Microfonul asta are buton de reglare a amplificarii si e in jur de 150 cu tot cu transport
http://tinyurl.com/y22gku64

| Algo098 a răspuns (pentru grindina):

Http://tinyurl.com/y2xyrax8

148 cu suport si pop filter.

| grindina explică (pentru Algo098):

Salut, sau mai e o varianta. A fost ziua mea de curând, am mai marit bugetul pana pe la 260. Am ochit un Fifine K669B dar nu știu daca e potrivit.

| grindina explică (pentru grindina):

Si am gasit un Razer Seiren la 250.

| Algo098 a răspuns (pentru grindina):

Http://www.melarox.ro/k669b-studio-pentru-jucatori-usb-pc---ps4
E bine ca are un buton care regleaza volumul microfonului. Cand sunetele captate sunt puternice poate intra distorsiuni http://youtu.be/c80Oa5UW_Tc?t=387 deci e un microfon sensibil care ar merge folosit la distanta si care nu suporta sunetul cu volum ridicat. Cablul USB nu se scoate si daca se intrerupe de la un anumit numar de indoiri, e mai greu de schimbat (trebuie desfacut microfonul si lipit in interior un cablu nou).
http://fifinemicrophone.com/......-k669-669b
Pe pagina lor il lauda ca e bun.

http://www.razer.com/......90100-R3U1
Razer Seiren x are raportul semnal zgomot mai bun 85db fata de 78db la fifine

sensibilitate superlux = 12, 6 mV / Pa = -38db
sensibilitate razer = 17.8 mV / Pa = -35db
sensibilitate fifine = 19 mV / Pa = -34db
Cu cat scoate mai multi mV la presiunea de 1Pa, cu atat e mai sensibil, adica prinde sunete de la distanta mai mare sau mai slabe, adica are auzul mai fin.

convertor db - mv/Pa http://www.sengpielaudio.com/calculator-transferfactor.htm

La razer spune ca trebuie instalate drivere si distanta optima fata de microfon e de 20cm.

| grindina explică (pentru Algo098):

Hm, cred ca o sa iau fifine-ul, am auzit ca e ok. Si razer-ul acela nu are garantie deci imi e cam frica

| Algo098 a răspuns (pentru grindina):

Corect. Cred ca e o alegere buna.

| grindina explică (pentru Algo098):

big grin Ajunge azi, o sa las cateva pareri aici.

| Algo098 a răspuns (pentru grindina):

Perfect. Pentru corectii de ton eu am incercat "Equalizer APO", un program gratuit care poate modifica sunetul de la orice e prezent in calculator, plus un "VST plugin": TDR Nova cu care pot modifica care din frecvente sa se auda mai tare. Intai instalez Equalizer APO, selectez sa se instaleze pentru toate dispozitivele de intrare/iesire, apoi in Configuration Editor de la Equalizer APO adaug butonul Control, Device (Select device) de unde pot alege ce dispozitiv beneficiaza de corectiile de ton, descarc TDR Nova, mai adaug in Equalizer APO un buton Plugin VST Plugin si aleg fisierul TDR Nova. In "Device (Select device)" aleg microfonul si corectiile de ton din TDR Nova se aplica microfonului si se aude foarte bine. Equalizer APO plus corectii de ton, volum si alte efecte e bun ca functioneaza nonstop, deci microfonul reglat e valabil in orice aplicatie fie live, fie la inregistrare.

| grindina explică (pentru Algo098):

A ajuns, se aude impecabil. E foarte ok contruit, cablul e destul de lung ceea ce ma ajuta enorm big grin Btw, l-am scapat in poala, crezi ca l-a afectat?

| Algo098 a răspuns (pentru grindina):

Ma bucur ca merge bine. Cred ca nu a patit nimic. E mai bine sa nu cada pe ceva dur.

| grindina explică (pentru Algo098):

Nu cred ca am picioarele de beton deci si eu cred ca e ok =]

| Algo098 a răspuns (pentru grindina):

Corect, asa e happy