| Mihai_Răileanu_1991 a întrebat:

.. Am si eu o intrebare de ce nu imi booteaza de pe cd? am dat si Load optimised defaults din BIOS si tot nu vrea...cd-ul cu windows este bun ca am mai instalat o data de pe el.

Răspuns Câştigător
| redlynx90 a răspuns:

Intri in Advanced Settings si gasesti acolo First boot device setezi primul CD/DVD cum se numeste al tau apoi al doilea hardul apoi Save & Exit Setup daca nu iti citeste nici cum ti-am zis mai sus inseamna ca nu ai ars cum trebuie imaginea windows-ului sau cumva e cd busit, zgariat sau cd/dvd defect ori ai facut cd/dvd la o viteza prea mare si nu a scris calumea unele date sunt posibile multe.
O zi buna!

6 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

Vezi sa fie la boot order CDROM si dupa HDD. Eventual foloseste si o tastatura cu mufa PS2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce cauti tu langa un calculator si de ce toti userii care stiu sa se joace angry birds au impresia ca pot instala un windows. Intr-adevar, este extrem de usor de instalat, dar zilnic vad pe TPU 10 insi mirati ca nu li se instaleaza windows-ul iar asta spune multe.

| Mihai_Răileanu_1991 explică (pentru anonim_4396):

Nu e prima data cand instalez prietenaswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carnatule flausat, nu sunt pretenasul tau! Ai instalat doua windows-uri in viata ta si acum vii cu aere de superioritate. Poate nu e prima data, dar e clar ca nu ai habar cum se procedeaza din moment ce apari aici si pui intrebari mai mult decat stupide.
Daca ai fi avut macar o vaga idee despre calculatoare formularea ta ar fi fost cu totul alta. Si ca fapt divers, din moment ce selectezi "optimised defaults" chiar nu mai ai nici o sansa sa-ti booteze de pe cd.

| sdhashsah a răspuns:

Pai daca ai dat Load optimised defaults din BIOS cum sa booteze de pe cd, daca comanda aia face sa booteze de pe hard.
Uita-te un pic la unul dintre tutoriale si iti explica despre bios.
http://www.google.ro/......http?/cse

| Tavy_Ileni_1998 a răspuns:

Poate ar trebui sa iti instalezi un antivirus pentru ca un virus pate tia afectat calculatorul! Daca and vrea sa se incarce xp-ul sau vista... iti apare tot ecranul albastru ti s-a ars placa de bazahappy funda?