| Tiesto a întrebat:

am si eu o intrebare pentru cunoscatori. Sunt nteresat de o palca video pentru calculator dar nu stiu ce inseamna PCI Expres 16x. Imi puteti explica si mie. Va intrebam pentru ca placa de baza accepta place video de PCI Expre 16x

DAU FUNDITA! happy

Răspuns Câştigător
| Nane a răspuns:

PCI (Peripheral Component Interconnect) reprezinta o magistrala prin care se pot conecta diferite dispozitive periferice la placa de baza. Aceste dispozitive pot fi de doua tipuri:
-un circuit integrat plasat direct pe PCB-ul placii de baza (exemplu: controller-ul de retea, placa de sunet integrata etc.)
-o placa de extensie care se introduce intr-un slot specific

eu am auzit ca placa video ATI functioneaza mai bine daca ai un procesor AMD, iar NVIDIA functioneaza mai bine daca ai un procesor INTELwinking

6 răspunsuri:
| BlueByte a răspuns:

Placile video pe PCI-Expr 16x sunt modelele noi, cu o putere de procesare grafica exceptionala.Placile de baza noi sunt dotate cu slot pci expres, pentru o mai buna performanta.Asta ca sa stii cei cu pci expres.Cat despre placi video iti recomand Nvidia GeForce 9600 GT de 1gb, daca esti gamer, daca nu este convenabila o Nvidia GeForce 8600 sau serii mai noi!

| BlueByte a răspuns:

Pci Expr 16x sunt standarde pentru placi video de ultima generatie, cu o putere de procesare grafica exceptionala.Asta ca sa stii cei cu pci express.Cat despre placi video iti recomand Nvidia:GeForce 9600Gt de 1gb sau Nvidia GeForce 8600 512 mb, asta daca esti un impatimit al jocurilor video. Daca nu incearca o nVIDIA 7500. Sper ca ti-am fost de folos.

| BlueByte a răspuns:

Pci Expr 16x sunt standarde pentru placi video de ultima generatie, cu o putere de procesare grafica exceptionala.Asta ca sa stii cei cu pci express.Cat despre placi video iti recomand Nvidia:GeForce 9600Gt de 1gb sau Nvidia GeForce 8600 512 mb, asta daca esti un impatimit al jocurilor video. Daca nu incearca o nVIDIA 7500. Sper ca ti-am fost de folos

| BlueByte a răspuns:

Pci expr 16 sunt standarde pentru placi video de ultima generatie, cu o putere de procesare grafica exceptionala.Asta ca sa stii cei cu pci express.Cat despre placi video iti recomand Nvidia:Geforce 9600gt de 1gb sau Nvidia Geforce 8600 512 mb, asta daca esti un impatimit al jocurilor video. Daca nu incearca o nVIDIA 7500. Sper ca ti-am fost de folos!

| BlueByte a răspuns:

Bai nane laughing, oricine poate da o cautare pe google ca tine, iar apoi sa se dea mare destept si ce ai auzit, nu ai auzit bine.Nu e nevoie de sincronizare intre procesor si placa video.

| Fallen1Angel a răspuns:

Este slotul video al placii de baza, PCI Expres 2. 0x16 (asa se scrie de fapt) Daca placa ta de baza are slotu asta, logic accepta numai placi video pentru acest slot.
Daca placa avea slot agp, accepta, placi video pe agp.
Asta reprezinta o compatibilitate intre placa de baza si placa video.