| adyiSAMP a întrebat:

am si eu o intrebare vreau sa imi pun un procesor mai bun pe pc eu am acum unu dual core 2.5 si vreau un dualcore 3.0 sau chiar mai mare in fine intrebarea este urmatoarea... De unde stiu ca procesorul care vreau sa il cumpar este bun pentru pc meu adica sa nu fie probleme + sursa daca il duce... Cum aflu aceste detalii multumesc FUNDA

7 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

In primul rand trebuie sa aflii arhitectura placii tale de baza. Dupa aia sa gasesti un procesor compatibil cu arhitectura ta.O sursa de 450-500 ar trebui sa fie numai buna pentru un dual de 3k.

| SorinTudor a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Te contrazic stii ca nu procesorul este cel mai mare consumator de energie dintr-un PC? adica principalu consumator e placa de baza care distribuie energie electrica pentru toate componentele de pe ea, daca tu pui un procesor de generatie noua (sa zicem un i7 hasweel) si ai o placa video de 2GB atunci astea doua componente vor fi consumatoare mai mari de energie decat celalalte. Intel Core I7 mananca destul de mult curent si daca nu ai o sursa potrivita pentru placa de baza sa poata distribui energie catre procesor si celelalte risti sa iti arda sursa. Eu am un i7 din generatie Ivy, pe o placa de baza de la Asus (ROG) si 16 GB de ram cu o placa video Saphire R9 de la AMD si am sursa de 800W ATX

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru SorinTudor):

Aproape asa am si eu, ai procesorul mai puternic ca al meu.In legatura cu placa de baza te inseli.Placa de baza este distribuitoare de energie electrica nu consumatoare. Dupa parerea mea, consumatorul nr1 este placa grafica.Eu am zis arhitectura, tu ai zis socket, tomato-tometo, e acelasi lucru.Cum poti spune ca placa de baza, adica cea care are condensatori lipiti pe ea este consumatorul cel mai mare? Care crezi ca e scopul condensatoriilor? Dar ce se intampla daca iti "pusca" unul? adyiSAMP a zis ca ar vrea un dual de 3k, parerea mea este ca o sursa de 500 este si prea mult pentru dualuri. Poti pune placa grafica 4k si tot ar merge (bine, nu chiar) dar sper ca intelegi ce am vrut sa zic.

| adyiSAMP explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Pai mai exact eu vreau sa imi schimb placa video, rami si procesorul acum am : placa video 256 vreau un 2gb rami am 2gb ddr2 vreau un 4gb iar procesorul e INtel dual core 2, 5 si vreau un Intel dual core 3.0 Pc nu e din 2002 e mai nou ca, componetele de pe el sunt tip nou placa video e pci expres HDD SATA... Iar pe sursa scrie asa : Model NO 400p, Curent 4, 5 A, frecventa 50mH, Output este de 210w...

| SorinTudor a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Arhitectura procesoarelor nu e tot una cu socket-ul...socket-ul e portiunea pe care se insera in placa de baza procesorul iar arhitectura e cu totul altceva spre exemplu phantom de la AMD are arhitectura K6-K7-K8L etc si socket AM3 happy

| SorinTudor a răspuns:

Trebuie sa stii bine ce placa de baza ai ca sa stii ce socket are (acest socket este "mufa" procesorului)... daca tu ai placa de baza cu procesor Intel tot un Intel poti pune ca nu poti atasa pe o placa de baza din 2000-2002 un procesor de generatie noua sau sa pui pe placa de baza INTEL un AMD... deci in primul rand uita-te ce socket are placa de baza si dupa te orientezi la procesor in functie de buget si disponibilitate.

| OmuNegru2 a răspuns:

Schimbarea e destul de mica nu cred ca merita sa te deranjezi pentru 0.5 http://bit.ly/1seXWEW