| Dominus94 a întrebat:

am si eu o nelamurire!
Am un laptop SAMSUNG RV510 cu urmatoarele componente:
Procesor: Celeron(R) Dual-Core CPU T3500 @ 2.10 GHz 2.09 GHz
Installed memory (RAM) 3.00 GB
Total Avabile Graphics Memory 1324 MB
Dedicated Video Memory 64 MB
Memoria RAM este din 2 bucati, una de 2 GB si una de 1GB, si vreau sa scot 1 GB RAM, si sa inlocuiesc cu 4 GB de ram, sa imi ramana 6 GB RAM se poate...
Si daca placa Video se va mari, odata cu marirea memoriei RAM

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ramii poti sa-i maresti la cat vrei dar sa fi atent sa fie de acelasi tip, ex DDr2 sau DDR3!
Placa video NU se va mari, e un alt component, n-are treaba cu ramii, fiecare isi face treaba separat! Bafta!

| Dominus94 explică (pentru lpavel):

Da dar, dar multi spun k odata cu extinderea memoriei RAM se va mari si placa video. Zic eu, posibil sa se mareasca placa video [ onboard ], nu cea care este pusa pe SLOT

| lpavel a răspuns (pentru Dominus94):

E o prostie mare! Memoria placii video NU SE POATE MARI! big grin Habar nu au cei ce spun asa ceva... Poti ajuta ramii dar asta e o alta poveste, nicidecum placa video! big grin Si se cheama : Memorie Virtuala care e creat pe HDD iar tu il poti schimba, dar cum am zis asta ajuta ramii nu placa video!