| Dorian0300 a întrebat:

Am si eu o problema cu aceasta placa de baza (gigabyte 990x gaming sli rev1.0) am montat pe ea un fx 8350 ca racire a procesorului am Segotep Water Cooler Halo 120 Blue problema este ca VRM-UL placii de baza se incinge foarte rau, extrem de rau. Cred ca are 75-80 grade si am un program cu care vad temperaturile la cpu gpu si a placii iar mie la cpu imi arata 61 de grade iar la placa 34 dar nu scade sau creste pe orice joc iar daca pun mana pe blocul de la racirea pe apa e rece.
Eu ma gandeam ca poate s-a dus placa, nu stiu, nu prea ma pricep la chestiile astea. Cine are vreo parere il rog sa imi lase un comentariu.

9 răspunsuri:
| 2EXA a răspuns:

Incearca SpeedFan. Eu acesta il folosesc si nu s-a inselat niciodata.
Temperaturile tale nu sunt normale.Si eu sunt detinatoare de AMD si mereu am avut probleme cu racirea, de cand ma stiu.Astea sunt sfaturile ce ti le pot da cu incredere cand esti un detinator de amd.
-Asigura-te ca deti o sursa 550W+ cu 80+ bronze/silver. (racirea trebuie sa fie una buna si aerul trebuie sa circule)\
-Ai grija cum montezi ventilatoarele, ca aerul sa fie eliminat din interior spre exterior.
-Daca crezi ca temperatura este la fel de ridicata si nu scade sau te trezesti cu overheat, scoate placa de la carcasa si lasa-l asa deoarece tot ce creezi tu acolo este un cuptor.
-Asigura-te ca folosesti pasta termica atat pentru procesor cat si pentru gpu, deoarece in timp se va deteriora si aceasta pasta te ajuta sa iti mentii cpu si gpu la temperaturi scazute si la o functionalitate okay.E mai mult de protectie.Recomand.O astfel de pasta costa 2-3 lei sau daca nu te pricepi poti cauta pe Youtube sau sa il duci la un service.
-Foloseste mai multe programe de temperaturi, unele s-ar putea sa fie defecte sau sa nu iti arate temperaturile corespunzatoare, am patit.

| Dorian0300 explică (pentru 2EXA):

Am sursa de 750w 82+silver
racirea carcasei este buna 2 ventilatore de 120mm in fata 2 tavan si unul in spate pasta am schimbat-o este una foarte buna deep cool z5 si tot nimic se poate ca si procesorul sa fie de vina.

| 2EXA a răspuns (pentru Dorian0300):

Daca placa de baza se incalzeste atat de tare s-ar putea sa nu suporte ceea ce ai tu acolo.Ce placa de baza ai? Daca este una ieftina pana in 100 lei sau 150 poti sa iti iei la revedere de la ea.Te-as sfatui sa o schimbi daca este de calitate proasta si sa iti achizitionezi una de gaming sau cu frecvente de minim 1800, asta depinde si de ramii tai.
Totusi nu imi explic treaba cu supraincalzirea.Si a mea se incinge cateodata super tare, uneori chiar frige insa dupa ce am dat CPU si GPU cu pasta nu am mai avut problema asta.

| Dorian0300 explică (pentru 2EXA):

Am gigabyte 990x gaming sli rev1.0 e destul de buna

| 2EXA a răspuns (pentru Dorian0300):

Da-le un ticket celor de la PcGarage sau de unde ai achizitionat aceaasta placa.S-ar putea sa fie ceva defectiune din fabrica.S-ar putea doar.

| Dorian0300 explică (pentru 2EXA):

Placa o am de vreo 4 ani garantie nu mai am oricum m-am uitat pe Youtube si am gasit solutia am pus un ventilator de 80mm peste VRM ca sa disipe caldura ce se acumula si s-a rezolvat totul oricum mersi pentru ajutorul oferit

| 2EXA a răspuns (pentru Dorian0300):

Super! Ma bucur ca ai rezolvat!

| jancsi45 a răspuns:

Poate iti afiseaza in farenheit si nu in celsius

| Dorian0300 explică (pentru jancsi45):

Am verificat si in celsius sunt gradele