| Anonymunon a întrebat:

am si eu o problema in legatura cu netul cand porneste pc-ul imi apare un X la internet dau diagnostic si imi da urmatorul mesaj A network cable is not proprely plugged in or may be broken dar cablul este bagat oare este de vina placa de retea sau tebuie sa sun la ei? Cine ma ajuta si pe mine. Scuzati categoria nu stiu daca este bine.

17 răspunsuri:
| Userrr a răspuns:

Uneori mai pica de la ei.

| Anonymunon explică (pentru Userrr):

Chiar nu este de la ei, placa de retea am avut-o pe placa de baza si s-a ars asa ca am cumparat alta si de atunci imi face figuri ccand instalez driver-ul imi da viteza de 10 MBps in loc de 100 si daca acuma ii dau restart nu o sa m-ai functioneze.

| dannyel86 a răspuns:

Eu zic sa mai astepti. Asa cum s-a spus, poate fi de la compania furnizoare de internet. Chiar daca serviciul e platit ca sa functioneze non-stop, mai apar probleme si la ei, care, din fericire, se si remediaza. Daca nu se rezolva intr-un termen rezonabil, va trebui sa-i contactezi, pentru a vedea daca problema e de la ei sau de la tine. Daca e necesar, vei primi de la ei instructiunile pentru a reface conexiunea.

| Anonymunon explică (pentru dannyel86):

Ok dar cum pot rezolva cealalta problema la speed imi arata 10 mbps si este setata la 100, nu stiu ce sa ii fac.

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Cand e de la Companie iti apare un triunghi galben, nu un x rosu! Cand apare x rosu, este problema de retea locala, adica la tine in casa! Mufe, cablu, placa de retea! Sa tii minte asta daca vreodata intampini problema!

| Anonymunon explică (pentru K0sti):

Ms imi apare unul rosu si se conecteaza singur cand merge cand nu merge

| K0sti a răspuns (pentru Anonymunon):

Placa de retea sau mufele, contact prost, sau cablul prost sertizat!

| Anonymunon explică (pentru K0sti):

Imi spune ca nu este cablul bagat deci acolo cred ca este buba la cablu.

| K0sti a răspuns (pentru Anonymunon):

Posibil! Mufa defecta, mufa din placa de retea defecta, greu de spus! Trebuie eliminate cauzele pe rand!

| Anonymunon explică (pentru K0sti):

Chestia este ca ieri am cumparat placa, si este enervant daca ii dau restart nu o sa mai functioneze o sa se activeze singur dupa un timp cred ca se conecteaza greu la placa de retea.

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Mersi pentru lamuriri! Voi tine minte. happy

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Pentru putin! happy

| raMLesS a răspuns:

E de la ei, îţi face mereu aşa sau? Dacă nu, înseamnă că e de la ei dar dacă îţi face aşa tot timpul sună-i şi cheamă-i să rezolve problema.

| Anonymunon explică (pentru raMLesS):

Asta am si facut ii astept maine.

| raMLesS a răspuns (pentru Anonymunon):

Păi nu dai fundă? rolling on the floor Glumesc, roagă-te la dumnezeu să deie mult net laughing