| SteauaStelelor a întrebat:

Salut TPU
Am si eu o problema la o unitate. Deci am schimbat pasta de răcire, si cand sa pornesc pc-ul vad ca nu primesc semnal de la monitor tastatura si mouse si nici nu face acel bip cand se aprinde
De la ce ar putea fii problema?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Asigura-te ca ai asezat procesorul corect pe soket. Placa video si ramii sa fie bine fixati. Daca nu merge, cel mai probabil s-a defectat procesorul. Ce configuratie ai?

Apropos, vezi sa nu fi pus mufa monitorului invers, poate e doar chestia asta banala.

| K0sti a răspuns (pentru suffarstar):

Apropos, vezi sa nu fi pus mufa monitorului invers, poate e doar chestia asta banala...cand o sa reusesti tu sa o pui invers, sa ne spui si noua! Aiureli...

| suffarstar a răspuns (pentru K0sti):

Depinde, eu facut de-atatea ori chestia asta, la mufa VGA.

7 răspunsuri:
| LostInPark a răspuns:

Toate interventiile la pc-uri si alte electronice se fac cu bratara de impamantare.Chelnerii care ulterior au devenit experti in IT, nu o folosesc pentru a confirma zicala "las-o ba ca merge asa." Iti dai seama ca cineva si-a ars un neuron, e pacat.
http://cdn1.shopmania.biz/......381315.jpg

Reseteaza bios-ul sau ai prajit ceva la el.

| SteauaStelelor explică:

Procesor amd dual core 1. 8ghz
2g ram ddr2
Placa video dedicata nividia de 1024mb
. Asta e configurația în mare parte.
Aia cu mufa de la monitor nu are cum sa fie invers ca nu iti da voie sa o pui decat cum trebuie.
Nu stiu de la ce ar putea fi problema...
Procesorul l-am pus bine la loc ca pe spatele lui are un desen cu niste dreptunghiuri mici si pe plăcuța aceea unde il pui la fel..adica ca un model ca sa știi cum sa îl pui

| SteauaStelelor explică:

Am rezolvat
Erau ramii pusi incorect

| SteauaStelelor explică:

Acum am întâmpinat alta problema.
Cand vreau sa instalez Windows-ul imi apare o eroare la partitii
Deci vreau sa creez alta partiție si da acea eroare iar dacă as vrea sa dau direct next îmi zice nu stiu ce chestie cu bios(scrie in jos la poza) http://m.imgur.com/9rDaYkm,wCGimaC,sRctDaI,uLP1Ovr,tr0r3SC