| DJSpook1 a întrebat:

Salut TPU, am și eu o problema mi am luat un microfon extern pentru laptop pentru ca cel de la laptop nu îmi mergea dar am o problema, când bag mufă acolo în gaura aia, e gen de tip jack, dar Windows u îmi detectează cum ca as baga căștile în laptop și nu se mai aude nimic și nici microfonul nu merge, am doar un port de ala jack, sau care seamănă cu jack, știe cineva cum as putea rezolva asta? Dau funda

Răspuns Câştigător
| literallythesamebruh a răspuns:

Poți încerca cu un cablu de genul: https://www.magline.ro/......ru-p45760/

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O singura mufa jack pe laptop indica intrare (mufa) comuna pentru casti si microfon (ca la telefoane).
Ai nevoie de un adaptor de separare, cu 2 mufe de iesire jack, pe care cel roz este microfonul, iar cel verde este casca "normala" (sau amplificatorul pentru difuzoare externe).

| Brizbriz a răspuns:

Daca te uiti in poza produsului pe care ti l-a dat valiflorin1234 o sa vezi ca mufa care intra in calculator are 4 contacte, asa ca, din ce imi dau eu seama, tu ai luat un microfon extern pentru placa de sunet cu gaura speciala numai pentru microfon, care exista in PC-uri
iti trebuie ori un microfon care are contactele cum trebuie pentru laptop
ori ce ti-a dat valiflorin1234
ori un microfon pe usb