| CipryIonutz a întrebat:

Am și eu un iPhone X și voiam sa stiu dacă pot conecta prin bluetooth earbuds-URI și un smartwatch in același timp. Am căutat și pe google și spune numai de Apple watch și airpods happy

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Sistemele Bluetooth sunt perechi de radioemitatoare-receptoare, care comunica intre ele pe o frecventa.
Asa cum nici omul nu poate vorbi simultan cu doua persoane (doar pe rand, alternativ), asa si sistemele bluetoothpot comunica doar cu cate un dispozitiv pertener.
Pentru a putea comunica cu mai multe dispozitive, toate aparatele trebuie "invatate" sa comunice in grup, alternativ. Acesta se poate face in cadrul unei firme pentru produsele proprii sau intre dispozitivele mai multor firme, daca toate folosesc un protocol de comunicare comun.

Inainte sa achizitionezi asemenea dispozitive, trebuie sa citesti atent specificatiile referitoare la frecventele si protocoalele de comunicare pe care le foloseste fiecare, sa fie identice la toate.

Ca observatie: multe dispozitive folosite da sistemele cu Android nu sunt recunoscute de cele cu iOS, si invers!