| NONAME113 a întrebat:

am un amplificator stereo si as vrea sa conectez la el
2 boxe si un subwoofer.Cum as putea sa fac asta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe iesiri. Trebuie sa tii cont de puterea totala a amplificatorului si rezistenta interna. Astfel daca amplificatorul are 100 W daca pui boxe care au 50 W (toate) acestea se vor strica si se poate strica si amplificatorul. Daca pui boxe care au 150 W nu-i bai dar se vor auzi slab. Daca rezistenta de iesire este 4 Ohmi (Ω) toate boxele trebuie sa aiba (fiecare) 4 Ohmi daca le pui in paralel. Daca le pui in serie (mai putin probabil) trebuie ca insumate sa aiba 4 Ohmi

| NONAME113 explică (pentru Salontanul):

Mai am o mica intrebarebig grinaca o sa pun un condensator la cele 2 boxe, ce valoare ar trebui sa aiba pentru a "seta" bassul la jumatate dar vocea sa sune la fel de tare?

| Salontanul a răspuns (pentru NONAME113):

Cu calcule din astea nu ma pricep. Eu am facut doar montaje dupa scheme calculate gata. In plus sunt peste 25 de ani de cand nu ma mai ocup cu ele. Ce ti-am spus mai sus este sigur. Ce nu ma pricep, nu ma pricep si gata! Mersi pentru funda!

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu poti, logic! Mai si ganditi...fizica aia de la scoala e in plus pentru unii dintre voi!