| anonim_4396 a întrebat:

Am un calculator pe care as vrea sa il upgradez:
NVIDIA GeForce GT 630 cu 3, 6 GB
Procesor Intel(R) Core(TM) i3-3220 CPU @ 3.30 GHz (4 CPU's)
Windows 7 professional (fara licenta)
RAM: 6.00 GB
Display mode: 1366 x 768 (32 bit) (60Hz)
Antivirus: Fara
Calculator vreau sa il fac pentru gaming. In ce ordine trebuie luate componentele? Trebuie sa iau mai intai Windows cu licenta? Care sunt specificatiile cele mai importante la o placa video (pentru gaming)? Am mare nevoie de antivirus (cu licenta)?

Răspuns Câştigător
| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Ram: 2 x DIMM, Max. 16GB
Video card: 1 x PCIe 3.0/2.0 x16 *1
2 x PCIe 2.0 x1

https://www.asus.com/Motherboards/H61MK/specifications/

Astept funda!

8 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Un sistem de operare ar trebui sa fie ultima ta grija in a upgrada un sistem desktop. Ce zice andra acolo is vise. Win xp suporta maxim dx 9. TOATE jocurile aparute dupa 2011 incoace is optimizate special pentru dx 10, 11 ceci nu o sa ruleze.
Revenind la intrebare, ce iti recomand eu sa upgradezi in acel sistem este placa video.
Dupa buget, iti recomand cateva placi video care ruleaza ORICE joc pe full hd la cele mai inalte detalii.
http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
Procesorul ar cam trebui si acela schimbat cu un quad core pe ivi bridge de preferat un i5/i7 care desigur is compatibile cu placa ta de baza ( vezi pe pagina producatorului placii de baza )
Iar inca 2gb ram is suficienti pentru a rula toate jocurile.

| anonim_4396 explică (pentru Jipa95):

Placa de baza imi suporta toate acestea?
Motherboard
Manufacturer: ASUSTeK COMPUTER INC.
Model: H61M-K Rev X.0x
Chipset: Intel Ivy Bridge Rev. 09
Southbridge: Intel H61 Rev. B3
LPCIO Nuvoton NCT6779

BIOS
Brand: American Megatrends Inc.
Version: 0607
Date: 11/29/2013

Graphics Interface
Version: PCI-Express
Link Width x16 Max. Supported x16

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Salut!
Iti recomand sa iei un windows 8.1 pro si sa faci upgrade gratuit la windows 10.
In primul rand iti iei o placa video, iar apoi daca simti nevoia de mai mult, mai pui 2 GB ram. Procesorul este in regula momentan.

Downloadeaza CPU-Z si vezi ce placa de baza ai si daca suporta atat.

| anonim_4396 explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Motherboard
Manufacturer: ASUSTeK COMPUTER INC.
Model: H61M-K Rev X.0x
Chipset: Intel Ivy Bridge Rev. 09
Southbridge: Intel H61 Rev. B3
LPCIO Nuvoton NCT6779

BIOS
Brand: American Megatrends Inc.
Version: 0607
Date: 11/29/2013

Graphics Interface
Version: PCI-Express
Link Width x16 Max. Supported x16

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ram: 2 x DIMM, Max. 16GB
Video card: 1 x PCIe 3.0/2.0 x16 *1
2 x PCIe 2.0 x1

https://www.asus.com/Motherboards/H61MK/specifications/

Astept funda!

| Andra_Andruta_1990 a răspuns:

Pentru jocuri e mai bun windows xp
placa video
procesoru
ram
hdd
si la sfarsit displaiu da trebuie sa le ei la fel de xp
1 gb memorie ram nu poti sa iei ramu de 8 gb daca nu se potriveste procesoru sau placa video

| Andra_Andruta_1990 a răspuns (pentru Andra_Andruta_1990):

Ex pardon

| HuShEr a răspuns (pentru Andra_Andruta_1990):

laughing)) xp ce dracu... ia incearca tu sa te joci far cry 4 pe xp sau gta 5 laughing)))