| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

am un calculator si as vrea sa ii schimb procesorul. Am pe el un procesor Intel Celerom 2. 20Ghz compatibil ddr3 si as vrea sa il schimb cu un Intel i2 sau i3 de 3.00 Ghz compatibil tot cu ddr3. Ce parere aveti, o sa mearga mai bine pcul? Ps calculatorul are cativa ani si il foloseste doar sora mea mai mica pentru teme.

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Depinde daca suporta placa de baza, acolo e limitarea. Descarca cpu-z, vezi ce placa de baza are si da un search sa vezi ce poti pune.

| Frank51 a răspuns:

Iti recomand sa cumperi unul de genul https://www.interlink.ro/......and-p35361

Este la un pret de nimic si acel e8400 este cel mai bun din seria aia.

| nicu991 a răspuns (pentru Frank51):

E8400 este 35 lei pe siteurile de profil refurbished. Eu il am cu 4 Gb RAM si de cand i-am pus SSD, zboara in office, navigare pe net, Youtube 720p, 1080p ( cu CPU usage peste 80%).

| PainTech a răspuns:

1. i2 nu exista. Exista doar i3, i5, i7 și mai nou i9.

2. Nu compara procesoarele după frecvența sau după segment. Generația e extrem de importantă, împreuna cu alte specificații.

Dacă ai nevoie sa compari rapid doua procesoare te iei cel mai bine după benchmark-uri.

3. Compatibilitatea procesorului e stabilită de placa de bază. Vezi ce scrie in manualul (online). Sau spune-mi ce placa de baza ai și te ajutăm noi.

| nicu991 a răspuns:

Dupa cum au zis si colegii, modelul placii tale de baza ne-ar ajuta mai mult pentru a-ti oferi un raspuns potrivit.
Acel "Intel Celeron 2.2 Ghz" nu reprezinta un detaliu concret, pentru ca exista foarte multe modele inclusiv variante pentru laptop.