| Edyshk2013 a întrebat:

Am un calculator mai vechi din 2006.

1. Vreau sa-i schimb componentele, are 512 rami placa nVIDIA gforce 256 mb 7300 se,procesor Intel r celeron 3, 46 ghz, win xp.Ce parere aveti?
2. Vreau sa ii mai adaug inca 2 gb ram, cat ma costa?
3. Vreau sa ii schimb placa video cu una mai noua, o placa nVIDIA gt220 1024 mb, cat ma costa?
4. Vreau un procesor i5, de peste 3 ghz, cam cat ar fi pretul?
5.Calculatorul este foarte vechi ce trebuie sa schimb la el ca sa fie compatibil cu ce am scris mai sus.Nu prea stiu asa multe despre pc, raspunsul convenabil funda!

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Ai punctat foarte bine, dar vreau sa precizez urmatoul lucru.
gtx650 2gb ddr5=hd7750 1gb ddr5
Cat despre gt640, in aceiasi bani gaseste hd6670 1gb ddr5 putin mai puternica.
@edyshk nu merita sa mai bagi bani in platforma aia ca oricat ai baga va fi tot dead.

Ce trebuie schimbat pentru upgrade.
placa de baza
procesor
placa video
sursa
carcasa
hdd
dvd
Ce merita pastrat din pc-ul actual
suruburile de la placa de baza.
Pot fi foarte utile cand pierzi un surub de la placa de baza.

Uite upgradeul care trebuie facut.

www.mediadot.ro/wishlist/33188/

6 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

"4. Vreau un procesor i5, de peste 3 ghz, cam cat ar fi pretul?"

Gata trebuie schimbat tot din momentul asta daca vrei i5! Placa ta de baza are un socket vechi, iar un i5, acum depinde de generatie, unul ok ar fi cam 6-7 milioane. Placa video pe care o vrei tu e cam slaba pentru i5.
Am avut Gt220, placa excelenta dar veche si slabuta pentru ziua de azi.
Incearca un GTX 650 sau GTX 660. Te-ar costa cam 600-800 milioane (sau chiar mai mult) placa video. Mai pune 4 placa de baza, RAM mai bine iei 4GB, costa si astia vreo 1-2 milioane.

Eu ti-as recomanda un alt sistem, cu AMD, e mult mai ieftin iar placa video un GT640. Daca-ti iei i5 e pacat sa nu ai si o placa performanta. in fine aici nu-i problema pentru ca o poti schimba cand vrei tu.
N-am timp sa-ti scriu toate piele de care ai nevoie, poti cauta pe Google niste sisteme si vezi ce zic altii de elewinking

| Edyshk2013 explică (pentru Gabi05):

Ms! Pot gasi calculatoare bune pentru gaming pana in 1600 lei - 2000 lei?

| Gabi05 a răspuns (pentru Edyshk2013):

MAi bine nu iti iei pc preasamblat ca e foarte prost, oricat ai da pe el.Fa-ti pe componente.Iesi mult mai performant pe componente decat preasambalt.

| Gabi05 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Ai punctat foarte bine, dar vreau sa precizez urmatoul lucru.
gtx650 2gb ddr5=hd7750 1gb ddr5
Cat despre gt640, in aceiasi bani gaseste hd6670 1gb ddr5 putin mai puternica.
@edyshk nu merita sa mai bagi bani in platforma aia ca oricat ai baga va fi tot dead.

Ce trebuie schimbat pentru upgrade.
placa de baza
procesor
placa video
sursa
carcasa
hdd
dvd
Ce merita pastrat din pc-ul actual
suruburile de la placa de baza.
Pot fi foarte utile cand pierzi un surub de la placa de baza.

Uite upgradeul care trebuie facut.

www.mediadot.ro/wishlist/33188/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ar fi cam asa:

2gb ram=900 lei-100 lei in jur de

nVIDIA gt220 1024 mb= cred ca in jur de 300 lei 400

si sa numai vb de procesor care ar face cam 8-9 milioane deci un total de aproximativ de 15-16 milioane

si cred ca ar trebui sa schimbi si placa de baza

mai bine iti iei un calculator nou cu vreo 2000 lei si gata

Răspuns utilizator avertizat
| BMWPower a răspuns:

Http://www.emag.ro/componente/l
Iti alegi jos, Placi video, Procesoare si te uiti si tu cam cat ar costa. si ce te intereseaza.