| iVortex a întrebat:

am un folder cu poze de 47 GB in calculator (pozele sunt impartite in mai multe foldere). Acesta se afla in partitia in care este instalat windowsul. HDD-ul are 232 GB iar restul sunt de cativa MB. Cum fac backup doar acelui folder, vreau sa imi reinstalez windowsul si nu vreau sa le pierd. Stiu, are cam multi GB dar totusi sunt multe amintiri care nu vreau sa le pierd.
HELPPPPPP va rog
P.S: Nu o sa imi cumpar un Hard Disk extern

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai 232 de gb dar te plangi ca nu ai unde pune 43 de gb, punele in d simplu

| iVortex explică (pentru RAY):

Tu nu intelegi. straight face Pozele se afla in partitia unde se afla sistemul de operare, si nu le pot muta in alta partitie pentru ca sunt doar de cativa MB

| RAY a răspuns (pentru iVortex):

Partitia d de cat e?

| iVortex explică (pentru RAY):

Man toate in afara de C au cativa mega ce nu ii asa clar?

| K0sti a răspuns:

Acesta se afla in partitia in care este instalat windowsul. Inteligenta treaba...

| gelu1970 a răspuns:

Iti faci cont gratuit in mega si ai spatiu de stocare gratuit... 50gb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa le muti in alta partitie si la reinstalarea Win formatezi doar partitia C, cel pe care vrei sa instalezi din nou win. Cealalta partitie unde ai pozele va fi neatinsa. Daca nu ai alta partitie, faci alta.
Sau comprimi folderele cu poze si le scrii pe mai multe dvd-uri si/sau stick-uri.
Sau le incarci in Google Drive dar trebuie sa ai u cont acolo. Dupa ce le-ai incarcat, reinstalezi win, te duci din nou in google drive si le descarci in pc.

| iVortex explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa le mut in alta partitie, celalate partitii sunt doar de cativa mb

| anonim_4396 a răspuns (pentru iVortex):

Se poate face partitie. Start-(click dreapta) Computer-Manage-Disk Manage. Acolo dai click Pe partitia C si apoi Srink Volume. Adica ingustezi C-ul, il faci mai mic. Dupa ce s-a ingustat va aparea o partitie goala. Click dreapt pe acea partitie si ii atribui o litera. Dupa ce i-ai atribuit litera muti tot acolo.
In cazul in care ai mai mult de 4 partitii, nu vei mai putea face asta, trebuie sa stergi din cele mici, oricum nu iti vor mai fi de folos daca reinstalezi win.
Daca intampini probleme la stergere, bagi cd-ul cu windows-ul pe care vrei sa il instalezi si cand ajungi la partitii stergi partitiile mici, redimensionezi apoi partitia C facand-o mai mica, apoi ii dai litera si spatiu la ce a ramas si nu continui instalarea. Iesi si apoi iti muti totul in partitia facuta. Abia dupa ce ai mutat poti baga din nou cd-ul de instalare si formatezi partitia C apoi instalezi tot in ea. Partitia care ai facut-o mai inainte nu va fi atinsa.
Deci ai doua posibilitati sa faci o partitie, ingustand(facand mai mica) partitia C si apoi ii dai o litera.
Daca crezi ca este prea complicat atunci cere ajutr la cineva care se pricepe.

| iVortex explică (pentru anonim_4396):

Nu ma lasa sa fac alta partitie mai mult de 3 Gb, adica cand fac shrink mai mult de 3138 Mb (3Gb) nu ma lasa sa pun

| Valentinaldoilea a răspuns:

De ce nu le muti in alta partitie?

| FluffyHamster a răspuns:

Nu stiu cum poti face back-up, dar le poti pune pe un stick de 64 gb sau ceva.