| BogdanAlex1997 a întrebat:

Am un I5 8400 la 2.8 gHz. Pot sa ii fac oc pana la 4. Daca am cooler-ul stock pot sa il urc macar pana la 3, 5? Daca da pot dintr-un program in afara de BIOS? Daca nu, din BIOS cum se face?
Asta imi e placa de baza https://m.emag.ro/......D36G4FBBM/

6 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Faci oc pe un procesor de ultima generatie
mai am o singura intrebare, C R I T I C A

D E _ CE _?!?!?!?!?!?

| prodatory2k a răspuns:

Daca e i5 8400 si nu 8400k nu poti. Sunt niste programe prin care il poti overclocka fortat dar risti sa-l prajesti ca si cooler-ul e stock. 8400 e un procesor foarte bun la banii aia, lasa-l asa.

| BogdanAlex1997 explică (pentru prodatory2k):

Are optiunea de a i se face overclock pana la 4...

| prodatory2k a răspuns (pentru BogdanAlex1997):

Da, se poate face dar nu e facut sa fie overclockat+ca trebuie un alt cooler ca cel stock nu face fata.

| kokoshelukubarbă a răspuns:

Nu poți face OC la procesoare Intel non-K, doar dacă te joci cu voltajul (adică să mărești baseclock-ul și nu multiplierul) și asta e riscant și poate face procesorul foarte instabil șiiiiii de obicei se poate face doar cu plăci de bază (foarte) scumpe, poate mai scumpe decat procesorul tău laughing și nu sunt multe modele care suporta asta.

Pe scurt, nu. Oricum nu ai simți mare diferență și nu cred că ai vrea să dai la schimb +5fps pe BSOD din când în când

| HoPPer a răspuns:

Salut! Din cate stiu eu nu poti sa-i faci overclock decat procesoarele cu K la sfarsit pot vi overclockate De exemplu :
Intel Core I5 6600K poate fi overclockat
Sper ca te-am ajutat