| Ch3ls3a91 a întrebat:

Am un laptop Asus și vreau sa îmi pun Windows 7 pe el. Momentan am Windows 10..am descarcat Windows 7 pe laptop și pe stick. Când vreau sa îl instalez din laptop, când ajunge la instalare la cei 5 pași acolo copy files, installing features sau ceva de genul, la al 2 Lea pas își da restart și nu se mai deschide. Când vreau sa l descarc de pe stick, când mi se deschide apare Windows 10 cel pe care îl am acum, nu stick ul. Ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Windows-ul nu se instaleaza de pe hard (laptop)!
Trebuie ca versiunea bootabila sa se monteze, printr-o procedura specifica (cu Rufus), direct de pe stick sau dvd.
Sunt necesare modificari in Bios pentru a putea instala Windows7 de pe stick usb sau dvd (prioritatea la bootare).
Pentru asta e nevoie de cunostinte IT.
Ori apelezi la o persoana care se pricepe, ori il duci intr-un service.
Daca vrei sa faci asta singur, te documentezi foarte bine. Abia apoi te apuci de treaba.
https://askit.ro/solutii/crearea-unui-stick-usb-bootabil-folosind-rufus/

| iDarkness a răspuns:

E normal sa isi dea restart acolo. scoti stick-ul dupa ce isi da restart si o sa il ia pe ala nou, ca sa ii faci setarile.

| Ch3ls3a91 explică (pentru iDarkness):

După ce își da restart, nu mai pornește. L-am lăsat 10 ore și tot nu s-a schimbat nimic