| IonutMessi03 a întrebat:

Am un laptop care pornea greu și imi apărea ceva cu "Windows has Ecountered...
Și am vazut un tutorial cum ca ar trebui să întru în BIOS si sa schimb nu stiu ce de la data. Gen de la ihci la ide
Si acum cand il pornesc imi apare doar logo-ul Acer și apoi se închide și pornește iar
Și dacă îl închid de tot pornește singur
Va rog ajutati-ma
Dau funda

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica si corecteaza DATA calendarului laptop-ului.
Se poate face atat din Windows, cat si in BIOS.

Daca data se deregleaza din nou dupa scoatere din priza (si eventual si scoaterea bateriei acumulator), atunci trebuie schimbata bateria care alimenteaza ceasul si memoria CMOS (se face la un service! ).

| serban57 a răspuns:

Intri iar in bios, si in ultimul tab, selectezi Load manufacturer defaults sau ceva de genul, si salvezi setările.

| IonutMessi03 explică (pentru serban57):

Nu merge să întru în BIOS ca se blochează sta vreo 5 secunde, se închide și pornește iar și tot asa

| serban57 a răspuns (pentru IonutMessi03):

Imposibil sa nu poti intra in bios daca ai modificat doar ceva la hdd, da na, e Acer, astea-s retardate rau. Daca poti sa scoti bateria, cu atat mai bine. O scoti, il lasi 1-2 minute, il pornesti, si dupa încerci să intri in bios. Daca nici asa nu merge, s-a f***t.

| IonutMessi03 explică:

Am vrut să scriu SATA, nu data