| GabrielTiberiu1998 a întrebat:

am un laptop cu urmatoarele specificatii : procesor Intel celeron 1.40 ghz, 2 gb ram. windows 7 browser Opera, abonat la internet bun (digi). intrebarea mea este : de ce filmele mi se incarca cam greu, trebuie sa fac pauza la un moment dat ca sa astept sa se mai incarce filmul deoarece se blocheaza. De la ce credeti ca ar putea fi? Va rog sa ma ajutati. Dau funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi de la browser.Incearca Mozilla sau Google Chrome.

| GabrielTiberiu1998 explică (pentru darrio2007):

Am incerca cu Mozila si nu am mai avut probleme, mersi!

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

La 1.4 Ghz si 2 GB cam ce pretentii ai? Mai e si Celeron amarat!

| dannyel86 a răspuns:

In primul rand, configuratia hardware (componente; procesor, ram) e slaba (unii ar spune foarte slaba). In al doilea rand, iti recomand Firefox ca browser. Eu nu pot urmari clipuri pe Opera decat sacadat, adica cu intreruperi (pardon, cu "lag", ca se poarta termenul acesta). In al treilea rand, calitatea filmelor (rezolutia) "dicteaza" si ea viteza de rulare. Daca urmaresti hd sau full hd, se va incarca mai greu, desi nu cred ca sistemul tau permite, dar totusi...
Asadar, sunt o serie de factori hardware si software care nu permit o rulare corespunzatoare a filmelor. Dai play, lasi sa se incarce, apoi vizualizezi ceea ce doresti, fara "lag". Sistemul tau atat poate si trebuie sa te adaptezi conditiilor lui.