| AlinelAlecu a întrebat:

Am un laptop cu windows 10 si am niste probleme:
-nu pot sa pornesc magazinul windows si toate aplicatiile descarcate de acolo
-nu pot sa updatez windows pentru ca imi da o eroare (0x8007042c)
-si multe aplicatii,inclusiv cortana zice ca nu sunt conectat la internet, desi eu sunt conectat pe wifi.
Spuneti-mi ce pot face!

Răspuns Câştigător
| Divy a răspuns:

Pornește serviciul firewall
%windir%\system32\services.msc
sau control panel>administrative tools>services
Caută Windows Firewall și pornește-l el trebuie să aibă la status (running) dacă nu dai dublu click pe el și dai start.
Asigură-te și de Windows Event Log că e pornit și că ți-ai updatat sistemul.
Anunță-mă dacă nu ți-a funcționat!

1 răspuns:
| Intruder19 a răspuns:

Ai cont Microsoft? Windowsul este activat?