| vladlove123 a întrebat:

Am un laptop Hp 250, cumparam cam de un an de nou, si eu nu cred ca ii porneste ventilatorul. adica in gaurelele alea de la ventilator nu a iesit niciodata aer, si el este destul de cald acolo sub ventilator, temperatura e cam de 65-70 de grade la procesor cand stau pe net. Am observat atunci cand inchid laptopul ca se aude ca si cum s ar opri ventilatorul, dar poate nu ala se aude nu pot sa imi dau seama. EL cand merge nu se aude nici cel mai mic zgomot acolo in gaurelele alea si nu iese nici aer. Cum as putea face sa imi dau seama daca venitlatorul functioneaza in afara de al desface.Astept raspunsuri. Dau funda. Cand ma joc temperatura ajunge si la 90 de grade si tot nu iese nici pic de aer prin acele gaurele

3 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

E pa atunci daca ajunge la 90 de grade daca mai stai cu el asa risti sa il arzi. Du-te cu el la service sa iti schimbe ventilator de la processor. Sau daca nu desfal tu si vezi daca se invarte sau nu alta modalitate nu ai cum sa vezi numai vizual

| K0sti a răspuns:

Foarte simplu, aprinzi o tigare si o pui in dreptul fantelor, daca sufla fumul, e clar ca functioneaza! Sau o lumanare! Greu sa pui mintea la contributie!

| Frank51 a răspuns:

Un singur cuvant: Speedfan.

- http://bit.ly/1IVPFvV

Teoretic, este imposibil ca laptop-ul sa ruleze fara ca ventilatorul sa functioneze. Fara un sistem de racire s-ar supraincalzi in 2 minute si s-ar arde.
Iti dau si un exemplu, temperatura mea cand stau pe net, adica acum, este de 70*C, cand ma joc ajunge la 80*, iar cand e in idle sta la 65*.

EDIT: Link-ul de mai sus nu merge.
-http://bit.ly/1LqlCLL