| Adrian2311 a întrebat:

am un laptop Sony vaio si se incalzeste destul de tare 70 grade fara nici un program dechis, a fost curatat de praf schimbat pasta si tot la fel.Ce ar putea fi altceva? mersi

Răspuns Câştigător
| Decicumzici a răspuns:

Poate ii e dus senzoru de temperatura. Stii acea matrice care da % din fan in functie de temperatura. Matricea asta se poate modifica din software (fie in bios fie in windows). Sau fa ce am facut eu pe laptopul vechi, mi-a legat cineva fanu pe direct si sta la 100% de cand deschid laptop pana la stingere. Asa macar se raceste. Mai nou sunt virusi care schimba acele power states la fan. Ai incercat sa schimbi windows si sa faci un flash bios sa se repare?

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

Uite o matrice, normal nu poti faca asta pe laptop ca e blocat bios din fabrica, dar daca il deblocheaza cineva ai putea face asta manual http://www.mygarage.ro/......gabyte.jpg

2 răspunsuri:
| Adrian2311 explică:

Mesi de raspuns, am sa copiez tot pe un hard extern, instalez windowsul si formatez toate partitiile si am sa fac si flash bios.Revin cu rezultatele.