| Grigoriu_Robert_Marian_1993 a întrebat:

Am un laptop ASUS TUF cu Ryzen 7. 3850 cu GTX 1650 4gb, l-am curatat de praf si i-am schimbat pasta termoconductoare si totusi procesorul mi-a ajung la 94 grade.
se pot pune coolere mai profesionale sau doar cele standard sa le schimb la fel?
nu stiu ce sa ii mai fac. mersi

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu te mai juca!

| StoicAnalysis a răspuns:

Du-te cu el la un service si spune-i problema. Nu te baga sa bijuteresti tu laptop-ul. Are componente mici si compacte, si daca strici din greseala ceva, s-ar putea sa ii dai dauna totala.

| Grigoriu_Robert_Marian_1993 explică (pentru StoicAnalysis):

Ieri l-am luat de la service i-a schimbat pasta si mi-a recomandat sa iau un Cooler Pad, si sa ii schimb si coolerele din interiorul lui. cu tot cu cooler pad am ajuns la impresionanta temperatura de 94 grade in full load

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Grigoriu_Robert_Marian_1993):

Ciudat, ar trebui sa faca fata avand in vedere ca cei de la Asus pe variantele TUF si ROG le monteaza si modul turbo la ventilatoare. Dar cand pui mana peste plasticul de la laptop cand se incalzeste, e fierbinte de abia iti poti tine mana acolo, sau e doar caldut? Eu am laptop-ul care se incalzeste mereu cand ma joc ceva pe el de cand l-am luat ( 6 ani ) si nu are nimic. Bineinteles ca i-am schimbat si eu pasta si l-am curatat de praf.

| Grigoriu_Robert_Marian_1993 explică (pentru StoicAnalysis):

Pe plastic pot tina mana. e cald. daca il desfac si pun mana pe conductoru de cupru ma cam frige laughing

| Tudy000 a răspuns:

Asigura-te ca fanurile, daca sunt doua sa fie date la maxim atunci cand te joci, ca poate el singur nu le da tare, de multe ori programele utilitare fac figuri si atunci mai bine setezi tu manual inainte sa te joci ceva cu cerinte mari, cooler padul sa aiba picior ca sa stea laptoul putin ridicat altfel nu se raceste mai nimic. Cei de la service au schimbat doar pasta pe procesor sau si pe placa video, de obicei cele cu placi dedicate necesita pasta sau thermal pad si pe placa video. Mai mult de atata nu prea am ce sfat sa-ti dau, ar fi bine sa-i dai o scanare cu malwarebytes sa nu cumva sa fi luat vreun virus miner de pe undeva si asta sa il provoace sa mearga la maxim pe orice pentru ca de fapt ar fi 2 operatiuni mari care merg deodata.