| Kindal38 a întrebat:

Am un laptop Toshiba(mai vechi) si cand apas butonul de pornire se aprinde doar beculetul acela care arata ca pc ul este aprins dar pe ecran nu se vede nimic.Ma puteti ajuta va rog?! DAU FUNDA!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lasa laptop-ul alimentat, dar ne-pornit, timp de o zi (24 ore), sa se incarce putin si bateria, dupa care incearca sa-l pornesti din nou, conectat la alimentator (incarcator).
Daca nici atunci nu porneste, atunci trebuie verificat la un service.

| Kindal38 explică (pentru Bula):

Ok o sa incerc

| NLS a răspuns:

Laptopurile au trei-patru LED uri in general.

Unul dintre ele indica faptul ca laptopul e conectat la priză prin alimentator, și se încarca (sau asa ar fi normal, când funcționează corespunzator).
Logo-ul de lângă LED indica un fulger sau o baterie, ca la smartphone.

Al doilea indica activitatea procesorului, adică faptul ca e pornit și lucrează.
Când acest led e aprins,
O sa auzi și un șuierat ușor de la ventilator, mai ales dacă laptopul e mai vechi.
Logo-ul de lângă acest LED e semnul de pornire /oprire, acel cerc tăiat de o liniuta.

Când e prezent, al treilea LED indica activitatea unității principale de stocare, pe care e instalat sistemul de operare.
Logo-ul aferent reprezinta niște discuri - platanele de HDD.
Și un alt LED indica starea WI-Fi ului.

Care se aprind/aprinde la tine, când laptopul e conectat la priză?
Auzi ventilatorul lucrând?

| Kindal38 explică (pentru NLS):

Este aprins doar ledul care indică ca laptopul este pornit si cel care indică ca laptopul încarcă. Ventilatorul il aud lucrând. Si pe partea stanga scoate un aer rece. Ledul care indică starea WI FI ului am posibilitatea sa il dau pe on sau off. L am dat pe on dar nu se aprinde. Sper ca ma poti ajuta?

| NLS a răspuns (pentru Kindal38):

Daca laptopul functioneaza,

1. posibil panglica ce alimenteaza displayul e intrerupta sau nu mai face contact (a iesit din mufa).

Nu ai un monitor cu care sa testezi?
Laptopul tau oricat ar fi de vechi, tot are o iesire, fie ea si vechiul VGA.

Daca monitorul nu are VGA, poti folosi un adaptor de la VGA (sau ce mufa are laptopul) la o mufa pe care o are monitrul.
Daca cu un monitor extern functioneaza, displa-ul e de vina si ar trebui/ar putea fi schimbat. Doar ca costa cam mult.
Operatia nu e chiar atat de complicata, DAR nu o poti face tu daca vrei ca rezultatul sa arate si bine. Si oricum din moment ce ai
intrebat aici, nu iti recomand sa incerci nimic singur.

2. poti incerca un "Power Reset" desi aproape sigur nu se va rezolva nimic, pentru ca sunt 90% convins ca e vorba de o problema hardware.
Urmeaza pasii de aici.
https://www.wikihow.com/Reset-a-Toshiba-Laptop
Pentru Windows 8 sau 10 - varianta 1
Pentru 7 sau Vista - var 2

Nu se aude din intamplare si un semnal de bipuri sonore, semn ca ceva nu functioneaza?
Ceva de genul: (nu trebuie sa te orientezi exact dupa echivalenta de mai jos, pentru ca codul de bipuri difera de la un BIOS la altul, si uneori de la un producator la altul)

1 Beep - Refresh Failure
Reseat/replace memory, troubleshoot motherboard.

2 Beeps - Parity Error
Reseat/replace memory, troubleshoot motherboard.

3 Beeps - Memory Error (first 64KB)
Reseat/replace memory.

4 Beeps - Timer Failure
Troubleshoot motherboard.

5 Beeps - Processor Failure
Troubleshoot CPU, motherboard.

6 Beeps - Keyboard Controller Failure
Troubleshoot keyboard, motherboard.

7 Beeps - Virtual Mode Exception Error
Troubleshoot CPU, motherboard.

8 Beeps - Display Memory Failure
Trouleshoot graphics card, motherboard.

9 Beeps - ROM BIOS Checksum Failure
Replace ROM BIOS, troubleshoot motherboard.

10 Beeps - CMOS Shutdown Register Failure
Troubleshoot motherboard.

11 Beeps - L2 Cache Failure
Troubleshoot L2 cache, motherboard.

Continuous Beeps - Memory or Video Failure
Troubleshoot memory, graphics card, motherboard.

| Kindal38 explică (pentru NLS):

Am incercat si cu un monitor dar spube ca nu am semnal. Mai ai alte solutii? Multumesc.