| Dennys223 a întrebat:

Am un monitor de la Acer 1920x1080, dar acesta suporta 1440x900, când cresc rezolutia imi da "input not supported", fiind un fel de blackscreen. In jocuri, de exemplu csgo, cand cresc rezolutia iar imi da acea eroare. Ma puteți ajuta, va rog?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Acer V193W este un monitor LCD de 19" care duce maxim 1440x900. Ne-am lamurit de unde 1440x900.

Mai departe, daca din Windows (fara joc pornit sau altceva, doar Windows "proaspat" pornit), cu monitorul Acer V193W conectat la laptop prin adaptor HDMI-VGA, apesi si tii apasata tasta WIN (cea cu simbol Windows pe ea) si apoi apesi repetat tasta P pana ajungi la ultima optiune (Second screen only sau echivalent), ce se intampla? Apare imagine pe Acer V193W? Ce rezolutie (click dreapta si Screen resolution sau echivalent)? Ideea este sa ai doar monitorul extern activ. Driver-ul NVIDIA este la zi? Acesta e driverul la zi de GeForce 940M pentru Windows 10 64-bit (daca ai alt OS, gasesti driver pe acelasi site):

https://www.nvidia.com/en-gb/drivers/results/160022

12 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1. Ce placa video ai?
2. Ai incercat sa setezi rezolutia dorita din Safe Mode?
3. Ce cablu de legatura folosesti intre ea si monitor?
4. Folosesti cumva un adaptor/convertor HDMI - VGA?

PROBABIL placa video e veche si poate sa scoata doar rezolutia pe care o obtii.

Sau cablul e defect/de proasta calitate/incompatibil.

| Dennys223 explică (pentru NLS):

1.Am un gtx 940m, pe laptop.
2.Cum setez prin safe mode?
3.VGA cu adaptor la hdmi
4.Da

| flixbuster a răspuns:

Da modelul exact de monitor si de placa video.

| Dennys223 explică (pentru flixbuster):

Placa video e un gtx 940m, iar monitorul un Acer V173

| flixbuster a răspuns (pentru Dennys223):

Placa video: nu exista GTX 940M - GTX incepe de la 950M. Tu ai un (simplu) GeForce 940M. Nici o problema aici, duce maxim 3840x2160 (adica 4K) rezolutie digitala si 2048x1536 rezolutie VGA.

Monitorul: Acer V173 este un monitor LCD de 17" care duce maxim 1280x1024. Nu stiu de unde ai scos 1440x900 si cu atat mai putin nu inteleg ce te face sa crezi ca ar duce Full HD (1920x1080).

| Dennys223 explică (pentru flixbuster):

Scuze! In windows arata v173 iar pe spate scrie v193, nu stiu de ce.

| Dennys223 explică (pentru Dennys223):

V193w **

| Dennys223 explică (pentru flixbuster):

Va mulțumesc pentru ajutor, dar totusi in csgo de ce nu merge sa pun măcar 1440x900?

| flixbuster a răspuns (pentru Dennys223):

Vad ca mai sunt oameni care in trecut au avut probleme cu rezolutia aceasta si foloseau unii dintre ei adaptoare - chiar daca ei foloseau adaptor DVI-VGA si tu ai HDMI-VGA. Daca nu merge cu ce ti-am zis la raspunsul anterior atunci nu ramane decat adaptorul HDMI-VGA.

https://forums.tomshardware.com/......on.1188179

| flixbuster a răspuns (pentru Dennys223):

Si ultima nedumerire, ai o placa bunicica pe laptop, nu ai o rezolutie decenta la laptop? De ce incerci cu monitor extern? Ti-a murit LCD-ul din laptop?

| Dennys223 explică (pentru flixbuster):

Mulțumesc pentru răspunsuri! Nu, nu mi-a murit, doar ca aveam nevoie de un al doilea monitor pentru editare video si alte lucruri, iar daca tot monitorul este mai bun decat display-ul de la laptop, am zis sa ma joc pe el csgo, iar in csgo este o optiune 4:3 streched pentru a nimeri mai usor inamicii, doar ca rezolutia e mult prea mica, iar eu am vazut la unii ca o poti da mai mare din setări, dar eu cand dau pur si simplu imi da eroarea aceea cu input, iar dupa se resetează la 16:9.

| flixbuster a răspuns (pentru Dennys223):

Acer V193W este un monitor LCD de 19" care duce maxim 1440x900. Ne-am lamurit de unde 1440x900.

Mai departe, daca din Windows (fara joc pornit sau altceva, doar Windows "proaspat" pornit), cu monitorul Acer V193W conectat la laptop prin adaptor HDMI-VGA, apesi si tii apasata tasta WIN (cea cu simbol Windows pe ea) si apoi apesi repetat tasta P pana ajungi la ultima optiune (Second screen only sau echivalent), ce se intampla? Apare imagine pe Acer V193W? Ce rezolutie (click dreapta si Screen resolution sau echivalent)? Ideea este sa ai doar monitorul extern activ. Driver-ul NVIDIA este la zi? Acesta e driverul la zi de GeForce 940M pentru Windows 10 64-bit (daca ai alt OS, gasesti driver pe acelasi site):

https://www.nvidia.com/en-gb/drivers/results/160022

| RaveNSaD a răspuns:

Pe scurt, s-ar putea sa aiba un fel de frame skipping, dar nu frame skipping. un rezolution skipping. in cazul acesta nu prea ai ce face, sau s-ar putea fi de la niste componente vechi cum ar fi placa video sau motherboardul