| Geo1312 a întrebat:

Am un PC care l-am stricat din greseala si nu stiu ce sa fac. Acum cateva zile am luat un virus si ca sa scap am chemat pe cineva sa-mi instaleze windows-ul din nou si dupa ce am bagat Cd-ul si am dat restart ca sa intram in meniul ala in care trebuie sa intri (nu prea le am eu cu calculatoarele happy ) el a dat pe del+f1 sau f2 si dupa aia nu a mai aparut nimic sad s-a facut negru. Si dupa alte sfaturi de la alti "informaticieni" am scos pastila de bios si am bagat-o la loc. iar dupa asta dupa ce apas de fiecare data pe 'power' se deschide normal apoi dupa 10-12 secunde se inchide singur ca si cum ai scoate cablul de alimentare sad si nu stiu ce sa fac. (Am incercat si alt cablu de alimentare dar tot la fel face). Si sustin ca pana atunci mergea perfect. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? big grin. Dau funda! ^_^

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Verifică să nu ai ceva scurt circuit pe la componente sau pe la contacte, fire, etc. După cum se manifiestă cam asta ar fi problema. Daca nici cum nu vrea încearca să resetezi CMOS-ul și apoi din BIOS sa îi dai load default settings.

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Așa pățești când apelezi la amatori.Nu știai că există devirusare nu ca românu.Nu mere ceva la PC jos cu Windoza reinstalez cu alta. whistling
Dacă ai scos bateria de la BIOS nu acel circuit integrat atunci verifică dacă cumva nu face scurt bateria din cauza ca nu ai pus-o bine în slot-ul ei sau daca cumva nu ai pus-o în polaritate inversă(nu m-ar mira)
Daca tot nu rezolvi problema spune-mi modelul plăcii de bază.
În funcție de asta te pot ajuta.
Succes

| Geo1312 explică (pentru DeyCj):

Bateria nu cred ca e pusa cu polaritate inversa. De obicei eu stiam ca e + in sus si doar am scos-o si am bagat-o la fel. Si modelul placii de baza e Gigabyte GA-H61M-DS2 happy

| DeyCj a răspuns (pentru Geo1312):

Verifică să nu ai ceva scurt circuit pe la componente sau pe la contacte, fire, etc. După cum se manifiestă cam asta ar fi problema. Daca nici cum nu vrea încearca să resetezi CMOS-ul și apoi din BIOS sa îi dai load default settings.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai scos bateria di unitate aceea de memorie? Pa si larevedere, s-a dus toată memoria, trebuie reinstalat tot in el.

| DeyCj a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bateria de BIOS nu are legătură cu datele din calculator, memoria ram sau alte componente electronice, și de asemenea dacă o scoți softul(BIOS-ul) nu se șterge.Asta se face pentru a reseta la valorile implicite de fabrică a BIOS. whistling(acuma ai mai învățat ceva)

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DeyCj):

Ok, multumesc de sfat, eu stiam de la cineva că acea baterie nu se scoate tot mereu, ci doar dacă se constată de către un specialist că este descărcată, se inlocuieste cu una nouă.Dar oricum multumesc de explicatii.

| mrcacadu a răspuns:

Pare sa fie o setare sau mai multe care sunt facute incorect in Bios. Du-l la un service, sunt sigur ca nu este atat de grav pe cum pare, mai ales pentru ei, care stie ce sa faca cu el.

| cosmin2899 a răspuns:

Du-l la un specialist, expert in IT, el ti-l poate repara.