| heddy10 a întrebat:

Am un pc mai vechi (2002-2003) a carui sursa cred ca s-a ars din cauza ca am comutat din greseala butonul acela mic si rosu din spate, de pe 220v pe 120v. PC-ul actual e mai nou (2011). Pot lua sursa de pe acesta mai nou si sa o pun pe celalalt pentru a putea recupera datele de pe hardul vechi? Se poate arde ceva? Ma gandesc sa nu raman fara sursa nici la pc-ul actual si din cauza asta intreb laughing

Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Teoretic se poate. Practic, placa de baza din calculatorul vechi s-ar putea sa aiba conector pentru alimentare AT - 24 de pini si sursa noua sa aiba conector ATX - 20 pini. Mai bine scoti hard-disk-ul din calculatorul vechi si il instalezi in cel nou.

| NLS a răspuns (pentru JackR):

True, insa nu orice placa de baza din 2011 mai are IDE. (a mea nu are)
Iar acel HDD, aproape sigur e IDE. Puteai sa-i amintesti si de un adaptor corespunzator. Daca merita pretul, el stie. De imprumutat nu prea gasesti, caci nu multa lume cheltuie 50-80 de lei pe ceva ce foloseste in general o singura data. Sa pui un HDD vechi pe IDE intr-un sistem mai nou ce are doar SATA, nu cred ca e o idee buna.

| vidiinho a răspuns (pentru JackR):

Problema este ca cu siguranta hdd-ul vechi este IDE, ceea ce nu se mai gaseste pe piata de ani buni iar un convertor sata-ide+ molex e cam 45 lei

| JackR a răspuns (pentru NLS):

Teoretic ai dreptate, dar ai scapat din vedere un detaliu. PC-ul nou este din 2011. Pe vremea aceea, 99% dintre placile de baza aveau conectoare IDE.

| heddy10 explică:

Da, hdd-ul este IDE. M-am gandit si la un adaptor IDE la SATA dar cum zicea si NLS, nu prea e rentabil sa dau 60 de lei pe ceva ce folosesc doar o data.

| NLS a răspuns (pentru JackR):

Scuze in acest caz.
Ciudat, in toamna acelui an mi-am facut PC-ul si niciuna dintre placile alese (vreo 6 la numar) nu avea IDE. Ce-i drept, erau din clasa superioara de pret (nu cele mai scumpe, dar de exemplu am ales AsRock Extreme7 B3).

| JackR a răspuns (pentru heddy10):

Ce placa de baza ai in calculatorul vechi si ce placa de baza ai in calculatorul nou. Asa se lamuresc lucrurile rapid.

| JackR a răspuns (pentru NLS):

Mda, stiu ce spui. Cam atunci a fost momentul de "rupere de trecut". Tot ce era in clasa "high-end", venea fara IDE sau port serial. Dar existau zeci de modele care aveau IDE si COM.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu se intampla nimic.
Acum vezi la conectori daca se potrivesc.
Daca nu era diferenta asa mare, schimbai hdd.
Vad ca cineva ti-a recomandat un convertor/adaptor.
Decat sa dai 45 de lei pe ala, iei o sursa de aia varza la 50 de lei si nu te mai complici!

| heddy10 explică (pentru JackR):

Pe cel vechi am o placa de la Elitegroup K7SOM+ (nu e originala, a fost schimbata prin 2009) ( https://s14.postimg.org/q1drhablt/k7somp_52as.jpg ), iar pe cel nou am MSI H61M-P20 G3 ( https://s14.postimg.org/5wk7c22f5/5e040f6a_1022231984.jpg )

HDD-ul vechi este exact ca cel din imagine : https://s14.postimg.org/cbj88cyqp/G01-0180-4.jpg

| Gizăz a răspuns:

Îţi dau eu o idee: cumpără un rack extern. E vreo 50 de lei. După aia îl poţi folosi ca hard extern cât vrei, nu numai să-ţi recuperezi informaţiile.

| heddy10 explică (pentru Gizăz):

Pai daca ar fi asa, as putea sa il folosesc ca al doilea hdd montat in unitate cu jucaria asta?

https://www.emag.ro/......D9SKP7BBM/