| Nycku1999 a întrebat:

Am un procesor AMD Athlon x64 si nu i-am mai schimbat pasta termoconductoare de 6 ani, imi puteti spune la cati ani se schimba pasta? Dau funda, multumesc.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca e pasta buna, la 3-4 ani, daca e proasta, in fiecare an! Eu o am de 4 ani si nici nu am de gand sa o schimb, ca nu am motiv! (pasta cu granule de argint)

| Jipa95 a răspuns:

Patsa aceea termoconductoare nu are voie sa depaseasca mai mult de 2-3 ani. Se intareste, caldura nu mai este bine transferata catre cooler, si uite asa apare supraincalzirea procesorului.

| dannyel86 a răspuns:

Ai umblat vreodata la procesorul pe care il ai? Sau pasta termoconductoare e din momentul cumpararii lui? Din cate cunosc eu, pasta se poate schimba de mai multe ori in decursul unui an, deci 6 ani e foarte mult. Dar, daca sistemul nu face probleme (procesorul nu se incinge) si functioneaza normal, nu ai de ce sa te alarmezi. Verifica, prin softuri sau in Bios temperatura procesorului. Daca stii cum se procedeaza si ai la indemana pasta termoconductoare, n-ar fi rau, totusi, sa pui un alt strat proaspat. Curata, in acelasi timp si cooler-ul de praf, ca sa nu umbli de doua ori cu mana pe el. Daca nu l-ai desfacut niciodata, documenteaza-te foarte bine de pe net si din tutoriale sau apeleaza la persoane care au cunostinte IT.