| anonim_4396 a întrebat:

Am un router wireless Echolife HG520s. Problema mea este ca la routerul meu se conecteaza cineva mai tot timpul, si as dori sa-mi spuneti unde intru in setarile routerului sa-i dau interdictie acelui utilizator sa se mai conecteze ( ii cunosc ip-ul ). Si sa nu aud raspunsuri gen pune-i parola, pentru ca am anumite motive pentru asta big grin Funda!

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Nu ai ce interdictie sa-i pui. ori ii pui o parola de 62 caractere, in caz ca routerul suporta asta, ori nu folosesti wifi. asa stii sigur ca nimeni nu iti fura semnal.

| ASMarian11 a răspuns:

Fii atenta, mai intai opresti routerul de la butonul de on/off, il lasi macar 15 secunde, il pornesti din nou, il lasi sa se porneasca complet pana te poti conecta la el si apoi iei cd-ul lui pe care l-ai primit la achizitionare, il introduci in cd/dvd rom si urmezi instructiunile de setare (stiu vatrebui sa il setezi din nou, sorry!) si cand iti va aparea setarea securitatii alegi cea mai buna securitate si ii pui o parola noua si grea (ai grija sa o notezi pe ceva) termini setarea si acum preferabil ar fi sa restartezi PC-ul si vezi daca se conecteaza in continuare acel UNKNOWN. Sper ca ti-am fost de folos. Funda?

| Jipa95 a răspuns (pentru ASMarian11):

Eu am cerut cum sa deconectez pe cineva de la router cu ip-ul lui, parola stiu si eu s ii pun.

| ASMarian11 a răspuns:

Daca nu vrei cu parola scumpi trebuie sa fi cel putin un mare hacker sa ii dai tu utilizatorului interdictie sa se conecteze la routerul tau, ceea ce presupun ca nu esti ca altfel nu ne-ai fi intrebat pe noi cum se face. Fara parola tipu' va naviga pe wirelessu' tau mult timp de acum inainte!