| anonim_4396 a întrebat:

Am un Samsung smart tv si am pus un film. De ce nu imi merge subtitrarea? Scuzati categoria

9 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Subtitrarea trebuie sa fie in formatul suportat de dispozitiv (.sub,.srt, sau alte versiuni despre care afli in cartea tehnica). Fisierul cu subtitrare trebuie sa poarte numele fisierului filmului. Daca fisierul video se numeste "Magic", subtitrarea trebuie sa se cheme la fel, pentru a asigura rularea automata prin tv. Consulta manualul de asistenta din meniul televizorului.

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Pai tu crezi ca citeste vreunul manualul? happy
Ii musca!

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Ai dreptate, dar unii poate nu stiu ca au acces direct la informatiile pe care le cauta. Pe de alta parte, toata lumea ar trebui sa inteleaga, o data pentru totdeauna, ca orice dispozitiv care necesita montare, instalare sau configurare vine si cu manual de utilizare si alte instructiuni, pe care e recomandat sa-l consulti, chiar daca pe moment nu prezinta interes. happy

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Exact, asta spun si eu! De ce o mai da fabricantul manualul ala...nu stiu! Sa atarne la kilogram...

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Sa ridice pretul. Ca doar are si instructiuni! Costa mai mult. happy

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

laughing Mda!

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Cand am acces la pc-urile unor straini si am nevoie sa inteleg configuratia fizica si driverele compatibile, ii intreb de manual si disc cu drivere. Raspunsul: "Nu am primit asa ceva." (chiar daca unii le-au cumparat din magazin). Noroc de internet, de paginile oficiale care ofera suportul adecvat. happy Cumparatorii nu sunt informati, nu stiu ce drepturi au si prin asta au de pierdut.

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Si asta e adevarat, dar pe majoritatea ii doare cot. Unii nici nu stiu ca au manual. Cazuri conncrete la mine, le dau cutia de la placa de baza cu manualul si CD-ul si cand vin dupa un timp cu diverse probleme si le spun sa-mi aduca si CD-ul cu drivere imi spun ca nu au asa ceva! happy Ce sa mai zic.

Zic, aveti, e in cutia de la placa de baza. La care ei...aaa, da, nu am stiut. Nici nu mai stiu pe unde e cutia aia. Ce poti sa mai zici in astfel de cazuri.
Uneori nu sunt nici informati, da nici nu vor sa se informeze, sunt satul de specimene din astea! Am mai discutat noi despre asta. Ei nici nu stiu pe ce au dat banii. Ii intrebi ce televizor au, habar n-au, ii intrebi ce laptop au...habar n-au! Mie mi se pare o indolenta crasa sa nu stii pe ce dai banii...

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Altii sunt prea comozi sa se informeze despre ce tin in mana, in brate, in casa. happy