| cr127y a întrebat:

Am un set de boxe active si intrebarea este: Daca asi da la maxim dim pc adica volumul sa fie 100% si boxele sa zicem ca le tin la jumate ce s-ar intampla? Dar daca tin la maxim si boxele?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

În timp o să le arzi, dar în rest nimic.
Recomandarea mea este să ajustezi volumul din Pc la unul rezonabil iar daca vrei să se audă mai tare să ajustezi volumul de la boxe.
Dacă le ții la maxim recomand ca din când în când să mai miști potențiometrul de volum ale boxelor ca să previi griparea lui și umplerea acestuia de praf(mă refr în timp). Succes

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Cum zice colegul, insa daca nu ai o placa de sunet dedicata, e de preferat sa faci ajustarea din boxe, pentru a pastra sunetul de o calitate mai ok. Spre exemplu, incearca sa dai ma maxim boxele si volumul din pc la 5% sa zicem, sa vezi ce fel se aude, daca exista diferente cu ceva echivalent a 5% din boxe si 100% pc.

| DeyCj a răspuns:

Ce te face să crezi ca noi nu știm să îi răspundem?
Uite mai sus dovada big grin. Înainte sa mă apuc de drăciile asta cu calculatoarele făceam stații de amplificare de înaltă fidelitate.Acasă frumos.Bine în 2002 sa dai o stație de 100W cu 50 lei era ceva.Acuma nu mai merită treaba, dar ceea ce știu face rămâne whistling