| cr127y a întrebat:

Am o pereche de boxe active si cand le pun la Tv cu volumul la Tv 50% si la boxe 25% se aude ca atunci cand pe pun la Pc cu volumul din PC la 90% si la boxe 70%.
INTREBAREA ESTE : CUM AS PUTEA SA FAC SA SE AUDA BOXELE CAND LE PUN LA PC SA SE AUDA LA FEL DE TARE CA ATUNCI CAND SUNT LA TV?
PS: am constatat asta in urma unu test.

1 răspuns:
| bustamante a răspuns:

Depinde ce fel de boxe active sunt ( seria si marca lor) iar daca ai sesizat acet lucru este normal. Probabil nu le folosesti pe Tv cu cabluri balansate din cate cred eu scoti RCA din Tv ca semnal si presupun ca le bagi in boxe tot nebalansat ca altfel nu ai cum. PLUS ca pe Tv nu ai OHM necesari pentru a propulsa acele boze. Daca reusesti sa scoti semnal balansat XLR, Jack, Optic, intr-o placa de sunet si din placa de sunet sa bagi XLR in boxe cu Jack, XLR s.s.m.d. Te pot invata tot ce ai nevoie este indeajuns sa ma contactezi.