| gmxromania78 a întrebat:

am vazut niste monitoare pe 'net si ele au asa: 1920x1080 (rezolutia - amandoua au 1920x1080), dar unul are 22 inch si altul 24 inch. Cel cu 22 inch este mai mic sau ce vrea sa insemne inchii astia ca vreau sa cumpar unul de 1920x1080 si ma "ametesc" inchii astia. Niste raspunsuri repede va rog!

Răspuns Câştigător
| roman4ever10 a răspuns:

Daca avea macar un Phenom II x4 960 nu avea probleme, asa cu athlonul...Eu am un monitor Full HD si cu Phenomul + HD 6770 ma descurc foarte bine.Deci daca vrea sa joace pe 1920x1080 trebuie sa-si schimbe procesorul cu ceva mai nou.Pentru ca degeaba isi ia placa video buna daca aceasta e limitata de procesorhappy

9 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Aici ai comparatia intre cele doua monitoare: http://www.displaywars.com/22-inch-16x9-vs-24-inch-16x9
Ambele la 1920 cu 1080, cel albastru e 22, verde 24.

| KodrutZ a răspuns:

@roman4ever1: Exact. Ar mai fi de adaugat ca, in principiu, la aceeasi rezolutie, e posibil ca pe cel cu diagonala mai mare sa se vada imaginea mai pixelat, dar si pe cel mai mic sa fie mai obositoare, depinde de multe chestii.
@CryTzHD: Daca il vrei pentru jocuri si nu ai o placa video puternica (macar un HD 7850 sau pe-acolo) si un procesor de pe la i5 in sus, mai bine fa-ti un car de bine si ia ceva la 1680X1050 maxim.

| gmxromania78 explică (pentru KodrutZ):

Eu am un AMD Athlon II X4 640 3. 0GHZ, placa video (inca nu m-am hotarat care s-o iau), 4gb ram. Vreau sa iau un monitor mare si sa ma si joc jocuri precum Crysis 2, Battlefield 3 la detalii Medium-High la rezolutie mare.

| KodrutZ a răspuns:

@CryTzHD: Cu procesorul ala, mai bine iei un monitor mai mic si te bucuri de joace la detalii maxime. Uite, eu am avut un X2 4000+ si cind am trecut la i3 2120 am pastrat aceeasi placa video, un HD 4770. Cum monitorul e 1280X1024, acum imi permit sa joc mai tot la maxim sau macar la High/Very High fara probleme (BF3, MOHA Warfighter, de exemplu). Daca mi-era de fullHD, deja ar fi trebuit sa decartez macar vreo 7-800 RON si pe o placa video mai capabila, unde pui ca la rezolutia aia chiar si i3-ul s-ar putea sa mai faca nazuri uneori.

| roman4ever10 a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca avea macar un Phenom II x4 960 nu avea probleme, asa cu athlonul...Eu am un monitor Full HD si cu Phenomul + HD 6770 ma descurc foarte bine.Deci daca vrea sa joace pe 1920x1080 trebuie sa-si schimbe procesorul cu ceva mai nou.Pentru ca degeaba isi ia placa video buna daca aceasta e limitata de procesorhappy

| roormaf12 a răspuns:

22 inchi= 55.88 cm
24 inchi=60.96 cm
Cel de 22 inchi e mai mic. Diferenta e 5 cm.

| GhostRiderr a răspuns:

1 inch=2.5 cm

| roman4ever10 a răspuns:

Inch este o unitate de masura pentru lungime. 1 inch=2, 54 cm
Cel de 24 de inch are diagonala mai mare.

| roman4ever10 a răspuns:

Pai daca vrei sa joci Battlefield 3 pe Full HD, iti trebuie o placa video foarte buna.

| softkill a răspuns:

Cel de 22 inch este mai mic evident...