| zickuo a întrebat:

As dori parerea voastra despre sistemul de operare Linux UBUNTU!. Chestia e, ca as vrea sa folosesc ubuntu, doar ca ultima data cand l-am folosit, mi-a dat impresia ca nu e asa,,sustinut", fata de cum e windows.
De ce? De exemplu : intrefata de la skype e. urata ( simpla ).
Daca vrei sa instalezi un driver ( video ), trebuie sa,, lucrezi';' putin, deoarece nu se instaleaza la fel ca pe windows. Si etc etc. + ca multe programe nu au platforma pentru linux... Sa nu mai vorbesc de jocur ( dar, eu nu il prea folosesc pentru jocuri, decat Counter Strike 1.6 - pe steam ).

As dori o parere...

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Tu ca si producator, cand ai sa faci un program, prima data il faci pentru mase, gen windows. Acolo toata lumea foloseste asa ceva. De ce ai incepe cu un soft pentru o platforma cu un numar foarte mic de useri pe piata. De asta pe ubuntu arata mai urat, pentru ca e actualizat si inbunatatit rar.
Si vad ca vrei deja jocuri. pai deja nu ai ce sa faci cu ubuntu. Iar la drivere, nu e ca la windows, e mai simplu de atat(ai additional driver, care cauta tot ce trebuie singur). Deci dupa mine mai degraba ai expus ce e rau, adica pentru tine cam tot. In cazul asta recomand sa ramai la windows.
La ora actuala, asa arata : http://postimg.org/image/aubb3rnj7/ http://s15.postimg.org/a93768l97/Screenshot_from_2014_09_20_20_36_55.png
Acum parerea mea legata de ubuntu. Eu folosesc ubuntu de ceva vreme ca OS principal. Am secundar si windows 8.1 deoarece am nevoie cand mai editez(vegas, camtasia, c4d). De jucat nu prea ma joc. Fata de Windows, ubuntu imi place ca e tot cam atat de intuitiv si usor, se deschide mult mai rapid(am hdd, ubuntu 14.04 e ready in 40 secunde, deja pot intra pe net). La windows, cam -2-3 minute sa incarce tot, si dupa merge lent pana initializeaza el tot ca asa e orice windows. Tot la acest ubuntu imi place ca nu trebuie sa stau cu dubii legate de securitate, de posibili virusi, sau alte prostii, pentru ca nu exista asa ceva...

| doctorandus a răspuns (pentru sltlp):

Nu exista virusi pe Linux? Google chkrootkit si rkhunter.

| sltlp a răspuns (pentru doctorandus):

Hai sa fim seriosi. Cauti nod in papura. Pot sa scanez acum cu ambele, si am sa gasesc fix nimic. Exploit-uri ai daca iti faci versiunea proprie, fara sa o testezi, si asta e cu poate. Oricum, daca se intampla sa apara o problema, e facuta cu mana ta, pentru ca tot ce e vulnerabil cu adevarat ajunge doar cu acord sudo. fara, nu poate sa faca mai nimic. Din acest punct de vedere, absolut orice sistem de operare poate sa dea de probleme de securitate: http://sectools.org/tag/vuln-scanners/.

| zickuo explică (pentru sltlp):

Stai putin, eu love linux big grin. Faza e ca asa mi-a dat impresia, am inteles foarte bine ce mi-ai spus. Imi bag linux. Dar mai am o problema la ubuntu 14.04. Eu am net de la RDS. Si imi trebuie conexiune DSL. Pe celelalte distributii de linux, merge sa-mi fac acest tip de conexiune, dar pe 14.04, trebuie sa folosesc o linie de comanda etc etc... Faza e ca nu prea am control asupra ei, cum e pe celelalte distributii, adica pur si simplu il deconectez si il conectez iar, pe 14.04, trebuie sa intru iar in terminal si sa dezactivez etc etc... am impresia ca e un bug, faptul ca nu e ca la celelalte distributii.
Daca ma poti ajuta, ti-as fi recunoscator. big grin

| sltlp a răspuns (pentru zickuo):

Eu am avut ubuntu de multa vreme(ma rog, de pe la vers. 9.04), nu ca principal, dar de la 12.10 a fost aproape principal, iar la 14.04 deja e principal sigur. Si conexiunea la rds a fost mereu setata din interfata, fara nici un terminal. Te ajut, deci sa iti arat cu configurezi conexiunea cu interfata grafica, la asta te referi?

| zickuo explică (pentru sltlp):

Da! Deci eu nu gasesc conexiune dsl, acolo unde trebuie sa aleg ce conexiune sa fac. crying

| sltlp a răspuns (pentru zickuo):

Uite acum am randat acest video ca sa vezi cum configurez dsl pppoe pe ubuntu 14.04 cu conectare automata. Dar mereu a fost asa, nu a fost niciodata neovoie sa faci ceva musai din terminal... https://www.youtube.com/watch?v=9KtPAfgMNkE

| zickuo explică (pentru sltlp):

Mersi mult, ti-am dat un comment la video. Faza e ca atunci cand a fost lansat, nu puteai face conectiune DSL. Trebuia sa faci cu comenzi din terminal : ppoe info etc etc...
Poate, intr-o zi daca ai timp, sa intram pe skype intr-o conf. si sa-mi explici si mie mai multe despre ubuntu. Chiar imi place si as vrea sa invat cat mai multe despre linux.
Faza e ca nu prea are cine sa ma invete...
Acu ceva timp, am invatat cateva comenzi ( mutare, copiere fisier - doar din terminal + multe altele ) Doar ca nu stiu dc., mi s-a luat. Am zis ca :,, Băi, mai bine o las baltă, si revin pe windows... mai bine zis, revin in turmă cu toate oile''. Doar pentru ca nu are cine sa ma invete. Crede-ma, ca ti-as fi foarte recunoscator daca m-ai ajuta. Macar strictu necesar pentru o folosire decenta. Dupa care ma informez eu din alte surse.

Multumesc pentru tot! big grin

| sltlp a răspuns (pentru zickuo):

Pai nu prea stiu sa iti dau un site anume. oricum, incearca si tu, pana inveti. Eu nu am cautat ceva anume ca sa invat. Nu stiu la ce versiune te referi tu, dar ubuntu are versiune cu interfata grafica de cand a aparut. Iar treaba cu dsl a fost mereu prezenta fara terminal, sau cel putin de cand ti-am zis(prima data cand am incercat un ubuntu a fost prin 2009, ca asa lanseaza versiunile si ei, unde prima data e anul lansarii).

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In ordinea de distractie: Windows, Mac OS X, Linux. Pentru Windows sunt cele mai multe programe, asa ca cei mai multi utilizatori prefera Windows. Pentru Mac sunt ceva mai putine programe, dar marile companii de software fac soft si pentru Mac. Iar pe Ubuntu sunt multe programele gratuite cu interfete destul de nefinisate si foarte putin soft comercial. Macar LibreOffice si OpenOffice lucreaza pe toate cele trei platforme.

| AlexL28 a răspuns:

Salut, eu am rulat Ubuntu ceva timp si il recomand.
E cea mai buna alternativa gratis la Windows. Spui ca nu e sustinut, ba da e, se lucreaza mult la el si primeste des update-uri, Skype e un program detinut de Microsoft, deci e doar vina lor ca nu l-au facut asa aratos ca pe propriul Windows. Faptul ca in instalarea programelor trebuie sa folosesti linia d comanda face ca Linux sa fi un ecosistem fara virusi. Mie imi place, eu am trecut inapoi pe Windows fiindca nuaveam timp sa invat sa folosesc linia de comanda...

| doctorandus a răspuns (pentru AlexL28):

Vezi ce i-am raspuns lui sltlp.