| Bossmen a întrebat:

as dori sa stiu daca o placa video ddr5 merge pe o placade baza ddr3 si de ce se potrivesc? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Tipul memoriei placii video nu este relevant pentru placa de baza. Din moment ce ai soket pci express poti pune placi pe DDR5 sau DDR3. A nu se confunda cu memoria RAM.

| Bossmen explică (pentru Intruder19):

Si de exemplu daca la placa video scrie pci expres 3.0 si la placa de baza am 2.0 merge si asa sau trebuie si placa de baza sa fie cu 3.0?

| Intruder19 a răspuns (pentru Bossmen):

Da, este backward compatibility, o placa video pe pci 3.0 o sa mearga pe un soket 2.0 DAR o sa iti mearga limitata la viteza soket-ului 2.0.

3 răspunsuri:
| n1n1o a răspuns:

Sal, da ruleaza conteaza slotul de pe MB cum a scris si @WHeisenberg nu confunda cu memoria RAM. Ce nu inteleg eu este intrebarea ta "de ce se potrivesc"?