| MihaelaDart a întrebat:

As dori si eu un program pentru laptop pentru a recupera niste poze sterse de pe un card SD a unei camere foto. Am instalat ceva dar nu merge. Pozele mi-au fost sterse de nepotelul meu si doresc sa le recuperez daca as reusi. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| FPKRamon a răspuns:

Cele mai bune programe trebui cumparate.
dar le gasesti crack-uite si cu serial key,
numai ai grija sa nu iei virusi.
insa sunt cateva gratuite.
-Wise Data Recovery
-Recuva
-EaseUS Data Recovery Wizard Free (l-am folosit si eu, si a mers perfect. am recuperat chiar si video)

| MihaelaDart explică (pentru FPKRamon):

Multumesc! Am reusit pana la urma cu Recuva.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt o gramada de programe de recuperare fisiere sterse, DAR
Un fisier se poate recupera DOAR daca in locul fizic unde a fost scris fisierul NU s-a scris un fisier mai nou!

| MihaelaDart explică (pentru Bula):

Cam tot ce mi s-a recomandat, dau scanare si cand e sa le salvez in calculator, imi cere sa cumpar programul. Oricum duc cardul in oras sa mi-l rezolve. Au fost doar sterse, nu s-a dat vreo formatare, caci aveam de aseara pozele desi nu tot din ceea ce facuse tatal meu.

| NLS a răspuns (pentru MihaelaDart):

Recuva e gratuit, nu iti cere "sa cumperi programul".
Si e printre cele mai bune.

Cum a zis Bula, daca in locul respectiv a fost copiat altceva, adio, scad mult sansele de a mai recupera fisiere fara erori. (asta nu presupune neaparat o formatare).

Alt program foarte bun e
EaseUS Data Recovery

https://www.easeus.com/......covery.htm

Ambele testate de mine, am reusit sa recuperez cu el poze sterse de pe 2 HDD-uri.
EaseUS functioneaza 100% si cu carduri microSD.

| Bula a răspuns (pentru MihaelaDart):

Descarca si foloseste Recuva.
Este gratuit si iti gaseste tot ce e utilizabil, inclusiv de pe stick-uri sau card-uri.
https://www.ccleaner.com/recuva/download/portable
Descarca de aici pachetul (arhiva) ZIP, despacheteaza continutul intr-un folder nou, pe care-l poti copia chiar si pe un stick USB, cu numele "Recuva portabil".
Cauti si deschizi fisierul "recuva.exe", dupa care scanezi cartela de memorie conectata anterior la calculator.

| MihaelaDart explică:

Nu multumesc. Este laptopul mamei, ma descurc cum pot eu.

| RAY a răspuns:

Eu am incercat ca experiment sa vad daca chiar functioneaza cu adevarat, deci suprinzator recuva ma suprins pentru ca e free, mi-a recuperat chesti de pe un hard formatat dar si EaseUS Data Recovery, am dat pe scanare slow, am ceva programe in pc Miha
USB.Flash.Drive.Data.Recovery.v7.0.Win