| Noname5645 a întrebat:

Salut TPU,
As vrea sa imi racesc calculatorul cu apa dar nu stiu cite radiatore sa folosesc deoarece vreau sa racesc si procesorul dar si placa de baza si poate si cardul video in viitor, imi ajunge un radiator pentru a raci placa de baza si procesorul pina cind?
placa de baza:Asus maximus VII Formula
procesor:Intel i7 4790K
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Gasesti aici mare parte dintre produsele de watercooling de pe la noi:
http://pc-coolers.ro/

In principiu iti trebuiesc radatoare separate pentru fiecare chipset racit, si trebuie calibrata instalatia de racire in functie de tdp, forma, suprafata.

In principiu ar trebui intai sa incerci o versiune performanta pe aer si e foarte posibil sa nu mai simti nevoia racirii pe apa.

Personal, as recomanda racirea cu apa doar persoanelor care se ocupa de overclock si folosesc sistemul in principal pentru asa ceva.

Sistemul de racire cu apa nu este nici la fel de fiabil ca unul pe aer, nici foarte silentios, ci pur si simplu eficient daca desigur ai de cheltuit si o suma importanta de bani (e totusi destul de ciudat pentru un sistem folosit n ore / zi).

Ca o parere personala, as folosi racirea cu aer pentru toate componentele pe un pc de zi cu zi si pentru overclock as merge pe un sistem mult mai exotic (pentru reprize scurte de overclock) precum cel pe azot lichid:
http://www.hit.ro/......zot-lichid

1 răspuns: