| SmokeDeejay a întrebat:

Aş vrea să ştiu dacă se poate să pot face atunci când apăs pe o tastă să scrie un cuvânt. Spre exemplu când apăs tasta "m" să scrie cuvântul "mama".
Se poate face acest lucru? Dau fundă! happy

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Se poate folosi autohotkey http://www.autohotkey.com/
http://ahkscript.org/download/

De aici se poate descarca editorul de scripturi http://fincs.ahk4.net/scite4ahk/

Se instaleaza autohotkey, apoi editorul.
Se poate scrie un script simplu:

M::
suspend, on
Send, mama
suspend, off
return

Scriptul e un fisier text, cu extensia ahk, deci ceva de genul scriptulmeu.ahk si contine instructiunile necesare a fi executate, in cazul de mai sus, la apasarea tastei m va scrie mama.
La activarea scriptului, va aparea o iconita verde in dreapta jos pe ecran si cu un click dreapta se poate alege inchiderea scriptului. Cat timp scriptul e activ, la apasarea tastei m va scrie mama. Asa se poat schimba si literele de pe tastatura dupa preferinta. Scriptul se poate transforma in executabil (in editorul Scite se alege de la tools compile pentru a obtine executabilul) scriptulmeu.exe care poate fi activat si pe un calculator, fara a mai fi nevoie sa instalam autohotkey pe acel calculator.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

M:: e scurtatura (tasta m care se apasa pentru a scrie mama)
suspend, on - suspenda scurtaturile - altfel se intra intr-un loop daca cuvantul scris contine scurtatura adica m in cazul de fata
Send, mama - arata ce trebuie scris, adica mama
suspend, off - porneste din nou scurtatura m
return - incheie comenzile scurtaturii m

Deci scriptul e un fisier text cu textul

M::
suspend, on
Send, mama
suspend, off
return

dar fisierul va avea extensia ahk pentru a putea fi folosit ca script.

2 răspunsuri:
| jewnina a răspuns:

La cine vrei sa te dai mare