| DariuzV5 a întrebat:

Cand deschid calculatorul unitatea merge bine dar monitorul ramane negru si se mai ai aude un beep-beep-beep. Ce ar putea fi? Dau funda

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In functie de ce BIOS ai, aici gasesti codurile de eroare POST:
https://www.computerhope.com/beep.htm

11 răspunsuri:
| AntonVasile7 a răspuns:

Nu ai pornit monitorul laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zine cate beep-uri si cat de lungi sunt.
beep scurt, beep lunga de cate ori, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wtf,zi-ne*.

| NowForYou000 a răspuns:

Si la mine face la fel uneori. Desfa unitatea si misca putin de firele acelea. La mine chiar functioneaza, merge dupa. Sa-mi spui daca a mers.

| AlexDFY a răspuns:

Scoate ramii si pune i iar, daca ai mai multe module ram, lasa doar un modul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dca nu ai imagine si scoate beep uri numai bine nu merge unitatea

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se aud beep-uri, atunci SIGUR unitatea NU MERGE bine!
Semnalul cu beep-uri indica un defect intern a unitatii, in faza de auto-testare a sistemului, cand inca nu se poate afisa pe ecran nici un mesaj.
Beep-urile de avertizare sunt grupate, codul erorii fiind indicat de numarul, durata si lungimea beep-urilor succesive dintr-un grup (asemanator codului Morse). Din aceste secvente se poate afla ce este defect.
Noteaza exact acel cod de beep-uri (de exemplu cini coduri scurte - doua lungi - doua scurte) si voi putea indica exact defectul.

Uzual doua sunt cauzele cele mai dese ale beep-urilor:
- placutele de memorie RAM (incompatibile cu placa de baza sau intre ele, ne-introduse corect in socket sau defect) sau
- placa video (nu face bine contact in socket, cablul spre monitor scos sau placa defecta)
Scoate-le pe rand si monteaza-le la loc cu atentie, dar ferm, sa se aseze bine. Placa video trebuie fixat si cu surub. Daca problema persiste, apeleaza la un specialist de service PC.

| DariuzV5 explică (pentru anonim_4396):

Sunt 3 beep-uri scurte

| DariuzV5 explică (pentru nimportequi):

Inainte de chestia asta, mi-a aparut un BSOD

| DariuzV5 explică (pentru Bula):

Se aud 3 beepuri consecutive si scurte