| Stefan123x a întrebat:

Care e diferenta dintre dysplay LCD si digitizer?
Am un lg3s la care nu imi merge o parte din toutch si are ecranul spart. Am gasit sa cumpar touch screen Digitizer, insa am vazut unele LCD si nu stiu ce trebuie sa cumpar exact.

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Vorbim de doua lucruri diferite. Un touch screen este compus din doua parti ("straturi"): LCD display, care este ecranul propriu-zis (zona pe care se afiseaza imaginea) si digitizer screen, care este un "strat" transparent care acopera LCD-ul, si care transforma semnalele analogice (atingerile) in semnal digital. Acum, daca telefonul tau afiseaza imaginea corect (fara pete, umbre etc.) dar nu poti folosi comenzile de pe ecran, trebuie schimbat doar digitizer-ul. Daca ai si probleme cu afisarea imaginilor, trebuie schimbate amandoua.

| Stefan123x explică (pentru JackR):

Mersi mult de tot, sper ca nu sunt eu batut in cap si am inteles ca LCD are legatura numai si numai cu imaginea, nu si cu executare comenzilor(toutchscreen-ul) big grin

| JackR a răspuns (pentru Stefan123x):

Ai inteles corect! happy

| Stefan123x explică (pentru JackR):

Ok, mersi mult, Respect mane, Domane ajuta happy

6 răspunsuri:
| AlexPeTPU a răspuns:

Depinde si de tipul de ecran. Spre exemplu Amoled de la Samsung are si ecranul LCD si digitizerul unite si cand il schimbi cumperi cu totul.

| Stefan123x explică (pentru AlexPeTPU):

Pai pentru LG-ul meu am gasit si LCD si digitizer separate, deci banuiesc ca nu exista unul format din ambele.

| AlexPeTPU a răspuns (pentru Stefan123x):

Stiu, doar am dat un exemplu cum face Samsung.