| costeaboy a întrebat:

ce parere aveti despre sistemul asta?-
procesor-AMD Athlon II X2 270AM3 / 3. 4GHz / 2MB / 65W
placa de baza- GIGABYTE GA-78LMT-S2PTAM3+ / AMD760 / DDR3 / VGA / mATX
memorie ram-4Gb KINGSTON HyperX FURYDDR3 / 1600MHz
placa video-Gigabyte R7 250 1GB GDDR5 128bit
hard disc-500GB SEAGATE Barracuda ST500DM005
sursa-500W XILENCE XP500
? astep pareri

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Ete fis, intotdeauna ceva nou devine depasit in 3-4 ani, fie ca iei virf de gama, fie ca iei ieftineala. Asa CS iei si joci cu integrata... happy

18 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Slabut. Nu ti-a ajuns topicul celalalt unde in 2000 RON ti-am recomandat un sistem care sterge pe jos cu asta la orice capitol?

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Am vrut sa aflu ce parere are lumea si de sistemele amd.

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Off... daca vrei sistem AMD serios, se poate face si asa ceva, dar nu cu componente low-end si pretentii la gaming.
@c112233: Hai, uimeste-ne! Sterge pe jos cu sistemele alea de 29.000 RON de la pc-coolers, nu?

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Eu nu vreau gaming, gaming, joc cs source, cs offensive global, jocuri de astea mai simple. pur si simplu vreau sa fie ceva nou pentru ca in viitor sa nu am probleme.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Eu zic sa iau o sursa de la xilence sau de la corsair, cooler master, de vreo 550 w sau 600w, pentru ca poate in viitor vreua sa instalez o placa video dedicata si va trebui putere de energie mai multa.

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Mituri! Sistemul meu: i3 2120, doua bete DDR3, SSD+HDD, placa de sunet dedicata Xonar DS, GTX 750 Ti SC, doua venturi de carcasa, diverse prostii conectate pe USB - in full load nu depaseste 180 W consumati DIN UPS cu tot cu monitor. Sursa e un Sirtec de 400W cu eficienta de vreo 75%, daca as avea ceva certificat Gold cu siguranta as mai salva vreo 10 W pe putin. Daca vrei sursa, ia ceva care SA TINA, nu prostioare de-astea cu multi wati. Uita-te la Be Quiet de exemplu, sau la Enermax-urile alea mai scumpe. Plus de asta, randamentul surselor scade in timp, oricit de bune ar fi ele, mai ales daca conectezi sistemul direct la priza si trebuie' sa incaseze toate socurile.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Cum nu depaseste 180 w ma? daca o placa video mai decenta ii trebuie 400w-500w. ce vorbesti? m-am uitat si in recomandarea ta de eri pentru pc de 2000 roni si azi am vazut ca ai pus o sursa de 300 sau de 400 w nu mai tin minte, si m-am speriat,

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Daca nu stii, te sperii. Eu iti zic pe testate, cu soft de monitorizare. Recomandarile alea sint praf in ochi. Eu vorbesc de consum REAL. Un GTX 750 Ti maninca vreo 70-73W in full load (maximul furnizat de PCiEx e 75W si nu are alimentare suplimentara), procesorul vreo 50W (are TDP 65 dar grafica integrata e dezactivata), placa de baza vreo 10W, hard + SSD in jur de 12-15W, placa de sunet si venturile iar vreo 10-15... fa si tu adunarea.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Nici nu stiu ce fel de sursa sa iau crede-ma

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Te uiti la garantie, protectii, eficienta, MTBF (nu neaparat in ordinea asta). Numarul de wati e praf in ochi. Ia si uita-te la un sistem brand ce sursa are. Am vazut PIV Dell cu sursa de 90W. 90, nu 900. Merge de rupe. P IV la 3 GHz cu grafica integrata. Majoritatea sistemelor de office brand au surse de maxim 200-250W.

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Ete fis, intotdeauna ceva nou devine depasit in 3-4 ani, fie ca iei virf de gama, fie ca iei ieftineala. Asa CS iei si joci cu integrata... happy

| SouLIce a răspuns:

Este destul de ok

| costeaboy explică (pentru SouLIce):

E combinat bine dar, e generatie mai veche,

| SouLIce a răspuns (pentru costeaboy):

Da

| petrescuionut a răspuns:

Procesoru este bun.
rami foarte buni.
placa e foarte buna
sursa la fel
iti merge jocurile oglinda pe el happy acum depinde cum ai grija de el este foarte bun pc sistemu ala iti merge pe 2 3 jocuri pe fb si pe youtube fara sa se blocheze cu procesoru si rami aia si placa aia face tot happy

| costeaboy explică (pentru petrescuionut):

Pai nu are nimic ca tot ce e aici inclus e generatie mai veche?

| c112233 a răspuns:

Destul de bun dar unitatea mea o bate pe a ta la tot

| c112233 a răspuns (pentru c112233):

Am cea mai buna unitate din Vrancea

| costeaboy explică (pentru c112233):

big grinbig grin si carei treaba? folosestete sanatos frate!