| mamagama a întrebat:

Codul de bare de pe spatele pasaportului meu biometric este putin deteriorat. Iar la check-inul de pasapoarte din aeroporturi, pasaportul se verifica cu un laser rosu care citeste acel cod de bare. Poate cauza vreo problema la citire deteriorarea? Daca da, ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| simpluone a răspuns:

Nu citeste nici un aeroport codul de bare de pe spatele pasaportului. Scanerele alea rosii de care vorbesti sunt pentru scanarea biletului de avion sau a foii plastificate din pasaport. Deci nu-ti face absolut nici o problema in privinta codului de bare. Am impresia ca ala este cand ti-l emite pentru uzul intern al directiei de pasapoarte din Romania!

| mamagama explică (pentru simpluone):

Ai dreptate. Multumesc pentru raspuns.

| Costi21FTW a răspuns (pentru mamagama):

Ai reusit sa treci de avion fara acel cod de bare, pentru ca si eu am aceeasi problema si vreau sa stiu

| mamagama explică (pentru Costi21FTW):

Scuze ca raspund asa de tarziu (dupa un an). Da, cu adevarat nu are nicio legatura acel cod de bare.