| AndreiMardi a întrebat:

Coolerul stock care vine odata cu Ryzen 7 3800x e suficient pentru racire?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru utilizare light da, inclusiv jocuri "normale" care nu streseaza tare procesorul. (in majoritatea jocurilor, ~70% conteaza placa video)

insa daca planuiesti sa faci sesiuni de gaming 2K-4K mai lungi,
randare,
editare video in Premiere (sau alte programe ce folosesc intens procesorul) - nu.
Si un astfel de procesor il cumperi cand doresti varianta b.

| AndreiMardi explică (pentru NLS):

Vreau doar sa ma joc doar jocuri care nu sunt chiar asa de puternice (cs go fortnite cod) dar si pentru multi tasking, prin browser

| NLS a răspuns (pentru AndreiMardi):

Problema se pune in cazul acesta: pe ce rezolutie?

Ca sa vezi daca apar probleme, monitorizeaza temperatura in timp ce te joci.

| AndreiMardi explică (pentru NLS):

1980x1080 ceva de genul

4 răspunsuri:
| DoctorWh0 a răspuns:

Da, este suficient si pentru gaming, si pentru editing, si pentru overclock (nu de la 3GZ la 7GHZ dar intelegi ideea).
Problema este ca face galagie mare. Poti sa cumperi Ryzen-ul si sa-l folosesti "all stock" pentru o saptamana/doua si sa vezi daca merge ok. Daca nu iti place, comanzi altul si il inlocuiesti.
Daca mergi pe cooler dedicat, recomand Noctua. Nu fac galagie mare si performantele sunt excelente.