| cristi1000 a întrebat:

Cum as putea face ca tastatura sa porneasca odata cu calculatorul,nu cand imi intra in windows.
Vreau sa imi reinstalez windows-ul si ma pune sa apes pe orice tasta ca sa booteze dupa dvd-writter, dar tastatura nu functioneaza pana nu imi intra in windows.
Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| MihaiEdy1993 a răspuns:

Atunci del ca sa intri in bios pentru setarile tastaturii.

10 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Trebuie sa dezactivezi optiunea din BIOS "Fast Boot" (ca sa incarce si USB-urile la boot-are). problema e ca daca vrei sa accesezi BIOS-ul trebuie sa ai o tastatura PS2, are mufa de conectare ca asta http://www.keycarbon.com/images/wiki/im_keyboard_plug_ps2_and_usb.jpg si daca ai tastatura aia nici numai e nevoie sa mai activezi optiunea din BIOS doar daca vrei ca dupa aia sa accesezi BIOS-ul cu o tastatura normala USB.

| cristi1000 explică (pentru al3xander):

Am tastatura prin USB 2.0 SI TOT NU MERGE.

| al3xander a răspuns (pentru cristi1000):

Pai asta e problema ca ai nevoie de tastatura PS2 nu de USB.

| MihaiEdy1993 a răspuns:

Imediat dupa ce pornesti calculatorul apasa acea tasta Fsi cifra, in functie de modelul calculatorului. Iti afiseaza la inceput pe ecran si apasa pe Bios ca sa activezi tastatura de acolo.

| cristi1000 explică (pentru MihaiEdy1993):

Ce tasta? :s

| MihaiEdy1993 a răspuns (pentru cristi1000):

Deci pe tastatura ai F1, F2, F3, ....pana laF12. Imediat dupa ce deschizi pcul, uita-te ce taste iti afiseaza jos pe ecran si ce descriere apare la fiecare.

| cristi1000 explică (pentru MihaiEdy1993):

Pai f12 boot menu f9 qflash parca si del biosul, si cam atat.

| MihaiEdy1993 a răspuns (pentru cristi1000):

Atunci del ca sa intri in bios pentru setarile tastaturii.

| BMadalin1992 a răspuns:

Cum adica nu merge tastatura decat cand intri in windows? Dar in BIOS merge?

| Xtasy_Marshal_1992 a răspuns:

Ai grija sa ai instalate driverele pe USB 2.0 happy