| alphaboss a întrebat:

Salut TPU,cum imi instalez si eu bluethoot pe laptop este vreun driver sau ceva, nu stiu daca laptopul meu il are si am cautat pe youtube sa vad cum dau de el dar nu prea l-am gasit, ajutati-ma si pe mine dau funda happy ( scuze daca am ales categoia gresita)

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mai bine căutai pe saitul producătorului. Youtube n-are de unde să știe ce model de laptop ai tu!
Dacă modelul nu are un adaptor inclus (din fabrică), poți oricând să cumperi unul (adaptor BT-USB) pentru câteva zeci de lei. Vine și cu driverul pe un CD.
http://www.pcgarage.ro/adaptoare-bluetooth/

| alphaboss explică (pentru mihai69):

Nu ma, ma refeream la faptul ca am gasit pe youtube un video in care arata cum sa gasesc bluetooth in pc dar nu il am si intrebam daca e vreun driver pentru asta fara caeu sa cumpar un adaptor

| mihai69 a răspuns (pentru alphaboss):

Păi dacă NU există (fizic) în calculator, driver-ul pentru ce să-l instalezi?!? Un driver nu e nimic altceva decât un program ce face inițializarea componentelor din calculator. Dacă nu există componenta respectivă, programul respectiv e cât se poate de inutil.
Cum ziceam, pentru câteva zeci de lei ai de unde alege un adaptor bun (cu tot cu drivere). Fără adaptor - nu vei avea BT!
E ca și cum ai vrea să pui pe calculator un program și brusc să mai ai un hard disc, eventual mai mare decât cel original. Nu, unele lucruri chiar nu-s posibile așa simplu.

| alphaboss explică (pentru mihai69):

Pai asta spuneam ca nu stiu daca e incorporata o prostie din aia si de asta poate stiati vreun program ca sa imi spuna daca am sau nu sau ceva de genu sti happy

| mihai69 a răspuns (pentru alphaboss):

Există diferite programe care „descoperă" ce hardware ai în PC (de exemplu AIDA - vechi), dar nu sunt 100% sigure. Repet - cel mai simplu și sigur mod de a afla ce e în laptopul tău este să cauți pe saitul producătorului.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca laptopul tau nu are bluetooth, degeaba instalezi toate driverele ca tot nu o sa mearga happy. Daca totusi esti sigur ca are, foloseste programul 3DP Chip si il gasesti happy

| alphaboss explică (pentru anonim_4396):

Nu am gasit, nu cred ca am dar meri oricum

| alphaboss explică (pentru anonim_4396):

Mersi*