| sebypetrescu921 a întrebat:

Salut tpu.cum pot sa instalez windows-ul de pe stick in calculator
DVD-writter-ul meu nu mai merge si singura solutie este cu stickul si Boot-menu..adica nu mi se deschide complet pana la desktop. ceva ajutor?

Funda

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Relativ simplu.Presupunând că deții o copie de Windows legitimă(mă refer la un DVD cu Windows) și un stick USB de minim 4 Gb...
Se copiază conținutul complet al DVD-ului în calculator
Se face o imagine ISO cu ce ai copiat de pe DVD
Se descarcă una bucată aplicație ce îi zice RUFUS:http://rufus.akeo.ie/
Se înfige stick-ul în USB
Se rulează aplicația ce ți-am dat-o. Aplicația îți va transforma stick-ul USB într-unul butabil cu Windows( în cazul tău)
Se repornește calculatorul
în timp ce acesta pornește se apasă după tipul lui una din tasteleF11(cel mai comun) F9 sau F2, repetat și continuu până apare un meniu de unde vei selecta să buteze de pe USB
Urmează pașii de instaare Windows. Dacă nu îi știi pe cei corecți nu cretinătăți românești vezi la mine pe site(e la profil) cum se face.
Succes

| sebypetrescu921 explică (pentru DeyCj):

Cum adica se face o imagine ISO?
un tutorial ceva, e o chestie noua pentru mine. big grin

6 răspunsuri:
| euAnonim100 a răspuns:

Buna! Nu am inteles exact intrebarea! Chestia e ca windows-ul nu se va instala, daca nu selectezi de pe ce sa boot-eze! Trebuie sa intri in BIOS. Cand se deschide calculatorul, chiar inainte, apasa tasta Escape (Esc) sau F12, depinde de sistem, si selecteaza de acolo stick-ul tau! Atunci instalarea va porni!

Daca nu functioneaza intra aici si iti explic mai multe: http://redskyromania.weebly.com/

Sper ca te-am ajutat, dar daca nu, te voi ajuta! Funda?

| pkpdionut a răspuns:

Omul a intrebat cu instaleaza Windows de pe stick, nu cum se face stick bootabil cu Windows. In fine, intrii in bios si seteti sa booteze de pe USB(Boot from USB) la sectiunea Boot.

| sebypetrescu921 explică:

Edit : Am gasit, eu am dat pur si simplu copy paste pe stick cu tot windows-ul, nu am mai facut imagine ISO

| DeyCj a răspuns (pentru sebypetrescu921):

Asta nu este suficient, deoarece nu va fi un stick butabil, deci USB-ul nu va buta, datorită diferențelor de sectoare de boot.Nu e identic sectorul de boot USB cu cel de DVD.
>Ca să faci o imagine ISO cu Windows ai nevoie de conținutul DVD-ului cu Windows, ce în prealabil s-a copiat în calculator(eu îl copiam într-un folder creat pe desktop ce lua numele de Windows, de exemplu 7)
Apoi se descarcă și instalaează alicația:http://www.softpedia.com/......08577.html
>Se rulează aplicația.Această aplicație îți va transforma Folder-ul ce conține fișierele de Windwows într-o imagine ISO butabilă al DVD-ului cu Windows ce tocmai l-ai copiat în calculator
După ce ai creat imaginea ISO butabilă se folosește RUFUS și apoi se face un Stick USB butabil cu Windows.
NOTĂ
Acesty procedeu este lavabil la orice versiune de Windows aleasă, și se referă exclusiv la imaginile ISO butabile. Dacă imaginea ISO nu este butabilă, atunci procedeul cu rufus nu va funcționa.
Succes