| Bossmen a întrebat:

cum sa caluclez ce fel de sursa imi trebuie la piese dupa ce le -am ales?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

E simplu.
Cauti caracteristicile tehnice a fiecarui component, acolo scrie puterea consumata (in Watt, W).
Le aduni laolalta si vei avea puterea totala maxima consumata.
Puterea sursei trebuie sa fie de cel putin 1.5 ori (preferabil de 2 ori) mai mare decat puterea totala adunata.

De regula, o sursa de 400-450W este suficient si bun pentru orice configuratie de PC.

| Bossmen explică (pentru Bula):

Ai putea sa-mi spui daca nu te deranjeaza de ce este mai bine sa fie mai puternica?

| Bula a răspuns (pentru Bossmen):

E simplu.
Orice proiectezi, trebuie sa lasi o rezerva. Nimic nu se proiecteaza la limita, fiindca pot exista oscilatii, piesele se imbatranesc, se pot intampla defectiuni la componente care pot mari consumul, sau chiar tu vei mai dori sa montezi inca ceva in plus in aparat si sa ai rezerva suficienta.

| Bossmen explică (pentru Bula):

Am inteles, mersi frumos.

4 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

1 + 350 - 240 radical din 420 si iti iei de 600w si esti ok.