| Zuzumilk26 a întrebat:

Daca pun placa video dedicata intr-un sistem cu placa video integrata (Ryzen 5 3400G) placa video integrata o sa fie dezactivata sau ce se va intampla cu ea? Placa video integrata foloseste 2GB din memoriile ram si din 8 mai am 6. Dupa ce pun placa video dedicata o sa am 8 sau 6GB RAM?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Instalează diver-ul pentru aia dedicată, iar sistemul o va utiliza pe aceea.

| Zuzumilk26 explică (pentru T0T):

Ok. Mulțumesc!

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dezactivezi integrata și rămâi cu cei 8 g neatinși

| Wr3nch a răspuns:

Dezactiveaza integrata si dupa intrebi de ce ai black screen la pc cand ii dai drumul laughing

| Zuzumilk26 explică (pentru Wr3nch):

Daca pun placa video Dedicata sa o las si pe cea integrata?

| Frank51 a răspuns:

Nu sunt sigur daca se va dezactiva singura, la mine pe laptop folosesc simultan ambele placi video, cea integrata pentru multimedia, iar cea dedicata cand ma joc. Daca vrei sa o dezactivezi, mergi in bios si la graphics deselectezi integrated, si selectezi dedicated(depinde cum ai biosul).

| Zuzumilk26 explică (pentru Frank51):

Cred ca am bios UEFI

| NLS a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Pe PC e foarte probabil sa trebuiasca dezactivata manual (din BIOS).
Iar la laptopuri e indicat sa NU o dezactivezi, altfel creste consumul de energie, implicit caldura, zgomotul ventilatorului de pe chipul video...care altfel ar sta tacut.

| Zuzumilk26 explică (pentru NLS):

Daca nu o dezactivez are ceva sau cresc putin fps-urile?

| NLS a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Pe PC trebuie dezactivata, nu merge altfel.
Altfel nu va functiona cea dedicata, chiar daca ii instalezi driverul.
Din pacate 2 placi video provenind de la branduri diferite nu pot lucra inca impreuna, cand una e dedicata iar alta integrata...necesita suport din software, si doar jocul Ashes of the Singularity am citit ca are asa ceva.

Doar pe laptopuri trebuie lasata, si va functiona alternativ cu cea dedicata (cand exista una dedicata):
pentru task-uri obisnuite - cea integrata,
iar cand faci ceva mai graphic-intensive (jocuri, editare foto-video, proiectare sau modelare 3D...) va intra in functiune cea dedicata automat, cea integrata va soma.

| Zuzumilk26 explică (pentru NLS):

Si cum fac sa o dezactivez sau ceva de genul?