| Maxxxi a întrebat:

Salut TPU, daca vreau sa cumpar un incarcator la un laptop trebuie sa fie fix acelasi model ca cel al originalului sau trebuie doar sa fie in parametrii de voltaj/ amperi ai originalului?

Răspuns Câştigător
| gabriel2004o a răspuns:

Depinde
In primul rand trebuie sa vezi mufa ca la laptopuri difera
Și voltajul care da, trebuie sa fie la fel ca și celalalt
Altfel, dacă e mai mic atunci nu o sa încarce
Iar dacă e mai mare atunci o sa strice bateria
Cel mai bine ar fi sa te duci la un magazin destinat acestor lucruri
Ca dacă e chinezărie sau nu, tot e destinat sa se strice

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Treb sa aiba specificatiile celui original, deci nu trebuie neaparat sa fie original, daca gasesti mai ieftin, ori nu gasesti original e bun oricare altul.

| Brizbriz a răspuns:

In parametrii, si vezi ca se gasesc incarcatoare de laptop universale care acum sunt ieftine rau:
https://www.emag.ro/......e%20laptop
totusi, ar fi bine sa aiba cel putin acelasi amperaj/putere, daca se poate mai mare, cu atat mai bine