| ZaharescuCostin a întrebat:

TPU. Dacă vreau să fac o rețea de socializare, este greu? Adică care să treacă peste Facebook și Instagram și tiktok. Ce limbaje de programare trebuiesc cunoscute?

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Ne bucurăm să vedem că îți dorești să creezi ceva de amploare. Drumul spre un astfel de obiectiv este cu siguranță unul de lungă durată și cu mult efort investit.

Stabilește pași mici pe care să-i realizezi. Orice nou lucru învățat și creat este important, oricât de mic este acesta. Astfel, ele se pot aduna și poți la un moment dat să devii expert într-un anumit domeniu.

Când vorbim de o platformă de amploarea celor menționate de tine, sunt implicate echipe de experți din diferite domenii care lucrează împreună. Încearcă să găsești bucățica ta în care să te dezvolți și cunoaște oamenii care au aceeași dorință de a învăța și care fac deja ceva în privința aceasta. Împreună puteți construi proiecte frumoase.

Menține-ți dorința și motivația de a crea ceva mare și completează în același timp cu mult timp de învățat.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti mic, in comparatie cu ce iti doresti.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Minuscul.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Infim!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amuzant happy

| mihai69 a răspuns:

1. da;
2. multe. Pentru că e vorba despre mi multe programe ce rulează împreună - motor de bază de date, motor grafic, interfața web etc.
===
Rețelele menționate de tine nu prea au început cu un singur om; e drept, cineva a avut ideea inițială, dar apoi a investit enorm în timp, resurse și specialiști ca să pună totul pe picioare. Și evident, nu vor lăsa prea ușor să intre alți jucători mai buni pe piață.

| Catrice a răspuns:

Cum de nu m-am gândit eu la asta... thinking

| johnnny123 a răspuns:

laughing)))))))

Eu zic să începi cu ceva mai simplu. De exemplu fă-ți o flotă de portavioane.

| RoCkKiD a răspuns:

Cunostintele sunt ultima problema, pe alea le gasesti sau le angajezi, dar ai nevoie de o gramada de bani ca sa tii platforma aia pe ceva. La 1 miliard de utilizatori cati au. cine stie cate hectare de datacentere au cu echipamente de zeci de milioane de euro.

| Feitan a răspuns:

Cred ca aproape orice limbaj, se poate sa faci o retea de socializare, dar chiar daca reusesti sa o faci super populara o sa ai daca ai noroc optiunea de a o vinde la una din retelele de socializare deja existente pe o suma exagerata, daca refuzi oricum fac ei una aproape la fel si te ingroapa, cam asa ceva s-a intamplat cu Whatsapp, Instagram etc.

| amfivolos a răspuns:

Facebook are ~44000 de angajați.
Tiktok are ~1000.
Majoritatea sunt ingineri software care lucrează în domeniu de câțiva ani (cel puțin).
Nu e vorba doar de limbaje de programare (dacă vrei pe mobil, trebuie să știi Android de exemplu), e vorba de algoritmii din spate. Oricine poate face un site care arată ca Facebook, dar cum faci recomandările, cercul de prieteni etc? Ai nevoie de inovație.

Dacă e un vis de-al tău la care nu vrei să renunțo, primul pas ar fi să începi cu o facultate de profil (mate-info sau automatică și calculatoare) și o să te prinzi pe parcurs ce e de făcut. Dacă era ușor, o făcam cu toții demult